Daimi birinci molar diş çekiminden sonra spontan yer kapanmasını etkileyen faktörlerin radyografik olarak incelenmesi
Evaluation of radiographic factors affecting spontaneous space closure after extraction of first permanent molar
  1. Tez No: 711617
  2. Yazar: OSMAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Daimi Birinci Molar Diş Çekiminden Sonra Spontan Yer Kapanmasını Etkileyen Faktörlerin Radyografik Olarak İncelenmesi Amaç: Çalışmamızda; daimi birinci molar diş çekimi sonrasında başarılı spontan yer kapanmasında kronolojik yaş dışında hangi faktörlere dikkat edilmesi gerektiği amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 2010-2018 yılları arasında, İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na daimi birinci molar diş çekimi için başvurmuş 6-18 yaş arası hastaların radyografileri incelemeye alındı. Radyografilerde; süt ikinci moların furkasyonu ile ikinci premoların ilişkisi, daimi ikinci moların angulasyonu, daimi üçüncü molar germinin izlenmesi, daimi ikinci molar dişin gelişim evresi ve kapanma durumları değerlendirildi. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Kapanmaya etki eden risk faktörlerinin belirlenmesinde ikili lojistik regresyon analizi kullanıldı. Hesaplamalarda istatistiksel anlamlılık düzeyi %5 (p0,05). Üst çenede; yer alan süt ikinci moların furkasyonu içerisinde yeralan 10 adet ikinci premolar premolar dişin 9'unda (%90) başarılı kapanma görüldü. Alt çenede yer alan süt ikinci moların furkasyonu içerisinde yeralan 12 adet ikinci premolar premolar dişin 7'sinde (%58,3) başarılı kapanma görüldü. Üst çenede başarılı spontan kapanma gösteren daimi ikinci molarların 21'i (%50) dik, 21'i (%50) distal angulasyona sahiptir. Alt çenede başarılı spontan kapanma gösteren dişlerin 14'ü (%41,2) meziyal, 16'sı (%47,1) dik ve 4'ü (%11,7) distal angulasyona sahiptir. Üst çenede, daimi üçüncü molar varlığı ile yokluğu arasındaki fark anlamlı bulunmadı (p>0,05). Alt çenede, daimi üçüncü molar varlığı ile yokluğu arasındaki fark anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Radiographic Factors Affecting Spontaneous Space Closure After Extraction of First Permanent Molar Aim: Our study purposed which factors should be taken into consideration in successful spontaneous space closure after extraction of first permanent molar except chronological age. Material and Method: Radiographs of patients aged 6-18 who applied to the Department of Pediatric Dentistry in Faculty of Dentistry of Inonu University for extractions of first permanent molars between years of 2010-2018 were analysed. In these radiographs; relationship between furcation of primary second molar and second premolar, angulation of permanent second molar, presence of permanent third molar germ, developmental stage of permanent second molar and type of spontaneous closure were evaluated. Binary logistic regression analysis was used to determine the risk factors affecting spontaneous space closure. The statistical signifiance level was calculated as 5% (p 0.05). In the upper jaw, successful spontaneous space closure was observed in 9 (90%) of 10 the second premolar that was engaged in the furcation of the second primary molar. In the lower jaw, successful spontaneous space closure was observed in 7 (58,3%) of 10 the second premolar that was engaged in the furcation of the second primary molar. In the upper jaw, 21 (50%) of with upright and 21 (50%) of with distal angulated the second permanent molars were shown successful spontaneous closure. In the lower jaw; 14 (41.2%) of with mesial, 16 (47.1%) of with upright and 4 (11.7%) of with distal angulated the second permanent molars were shown successful spontaneous space closure. In the upper jaw, the difference between the third permanent molar presence and absence was not significant (p> 0.05). In the lower jaw, the difference between the third permanent molar presence and absence was significant (p< 0.05). When the relationship between the developmental stages of the second permanent molar tooth and spontaneous space closure was evaluated; There was no significant difference between Demirjian E and Demirjian F and G in the upper jaw (p> 0.05).