CNC torna tezgahı için hassas açısal konum ayarlı vida açma takımı tasarım, imalat ve başarım testleri
Precision angular position adjusted threading tool, design, manufacturing and performance tests for CNC lathe
- Tez No: 711643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma konusu CNC torna tezgahlarında kullanılmak üzere hassas açısal konumu ayarlı bir vida açma takımının tasarlanması, imalatı ve başarım testlerinin gerçekleştirilmesidir. Başarım testleri kapsamında standart altlıkla eğim açısı ayarlı takım (Takım A) ile geliştirilen takımın (Takım B), AISI 1050 malzeme üzerinde vida açma performansları kıyaslanmıstır. Bu testler kapsamında her iki takım için adım (2 mm), besleme açısı (29 ve 30), her pasonun kesim alanı, kesme hızları (100, 125, 150, 175 m/dak) aynı olup kuru işleme şartlarında vida açma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Takım performanslarının karşılaştırılmasında vida açma sürecinde oluşan kesme kuvvetleri kullanılmıştır. Deneyler esnasında piezoelektrikle kuvvet ölçen dinamometre (Kistler 9257B) ile eş zamanlı vida açma kuvvet bileşenleri (Fx, Fy, Fz) ölçülmüştür. Bu kuvvet bileşenleri her bir kesme pasosunun başlangıcından bitimine kadar oluşan kuvvet büyüklüğünün ortalama değeri olarak dynoware yazılımında belirlenmiştir. Tespit edilen kuvvet değerleri grafiklere dönüştürülerek, değişken parametreler olan besleme açısı, kesme hızı ve takım tipinin etkilerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Deney sonuçları, vida açma deneylerinde kuvvet oluşumunun en büyük değerden en küçüğe doğru; Fz (Fc), Fy (Fr) ve Fx (Ff) şeklinde sıralandığını göstermiştir. Vida açma işleminde ilk pasodan en son pasoya ortalama esas kesme kuvveti ve bileşke kesme kuvveti dikkate alınarak kesici takımların performansları kıyaslandığında, Takım-B, Takım-A'ya kıyasla daha düşük kuvvetle vida açma işlemini gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. En düşük bileşke kuvvetin oluştuğu deney şartı Takım-B kullanılarak 29 besleme açısında 175 m/dak kesme hızında 443 N olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of work is the design of a screw cutting tool with precise angular position adjustment, manufacturing and performing performance tests for use on CNC lathes. Within the scope of the performance tests, the screwing performances of the tool (Tool B) developed with the tool (Tool A) with an inclination angle adjustment with the standard substrate were compared on AISI 1050 material. In these tests, pitch for both sets (2 mm), feed angle (29 and 30), the cutting area of each pass, cutting speeds (100, 125, 150, 175 m/min) for each, threading experiments were carried out under dry machining conditions. Cutting forces which formed in the process of screwing, were used to compare tool performances. During the experiments, the threading force components (Fx, Fy, Fz) were measured simultaneously with the dynamometer (Kistler 9257B), which measures the force of the piezoelectric. By using Dynoware software, the magnitudes of each cutting pass were determined by using average values from the beginning to the end. By converting the detected force values into graphics, it was used to determine the effects of the variable parameters of pass direction, cutting speed and tool type. Experiment results showed that it was listed as force generation from the largest value to the smallest; Fz (Fc), Fy (FR) and Fx (Ff) in threading experiments. In the screw opening process from first to last pass, taking into account the average fundamental cutting force and resultant cutting force comparing the performance of cutting tools, it has been determined that Tool-B performs the screwing process with a lower force compared to Tool-A. The test condition in which the lowest resultant force occurred was measured as 443 N at a cutting speed of 175 m/min at 29° feed angle using Tool-B.