Cumhuriyetin ilk yıllarında ekonomik yapı
Economic structure in the first year of the republic
  1. Tez No: 711661
  2. Yazar: ŞEFİKA ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ki ekonomik yapısını ve devralınan mirasını, yeniden düzenlemek, sağlamak, ve onarmak amacı ile yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yılarındaki ekonomik yapıyı ele almıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında izlenen iktisat politikalarının uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. İktisadi alanda yapılmak istenilen bütün yenilikler belirlemek için İzmir İktisat Kongresi düzenlenmiştir. 1923-1929 yıllarında ülkede liberal politikaların ağırlık kazanması ile devletin sahip olduğu iktisadi kuruluşlar özelleştirilerek Atatürk döneminde devletçilik anlayışı ortadan kalkmıştır. 1929 yılına gelindiğinde tüm dünyayı etkileyen büyük buhran alınan tüm önlemlere rağmen ülkeyi kötüleştirmiştir. Bu yaşanan krizi, en hızlı şekilde refaha ulaştırabilmek için iktisadî alanda devlet müdahalesi ön plana çıkmasıyla devletçilik politikası benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the last period of the Ottoman Empire and inherited economic structure heritage, rearrange, provide, and established a new economic structure with the aim to repair dealt with in the first years of the Republic of Turkey. The implementation results of the economic policies followed in the first years of the Republic were evaluated. Izmir Economy Congress was organized to determine all the innovations that would be made in the economic field. In 1923-1929, with the weight of liberal policies in the country, economic institutions owned by the state were privatized and the concept of statism was eliminated in the period of Atatürk. By 1929, the great depression that had affected the whole world made the country worse despite all the measures taken. In order to bring this crisis to the fastest way, the state policy was adopted in the economic field and the state policy was adopted.