Karaciğer nakli yapılan hastalarda erken dönem sağkalım oranlarının tespiti ve preoperatif nötrofil/lenfosit oranının erken dönem sağkalım üzerindeki prediktif değerinin retrospektif analizi
Determination of early-term survival rates in patients with liver transplantation and retrospective analysis of preoperative neutrophil/lymphocyte ratio on early-term survival
  1. Tez No: 711673
  2. Yazar: MEHMET YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: Karaciğer nakli yapılan hastalarda prognozun ön görülebilmesi, daha ağır seyir gösterebilecek olan hastaların önceden seçilebilmesini ve takiplerinin buna göre ayarlanmasını mümkün hale getirecektir. Bu retrospektif kohort çalışmasında karaciğer nakli yapılan hastaların erken dönem sağkalım durumları, bu sağkalım durumu ile ilişkili olabilecek preoperatif parametreler ve preoperatif nötrofil bölü lenfosit oranının (NLO) sağkalım durumu üzerindeki prediktif etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç- Yöntem: Hastanemizde Ocak 2008 – Aralık 2019 arasında karaciğer nakli yapılan erişkin 400 hasta retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. 18 yaş altı, kimlik ve protokol bilgileri olmayan, eksik verileri olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların nakil öncesi değerlendirmedeki demografik verilerinin, laboratuvar değerlerinin, eşlik eden kronik hastalıklarının, etiyolojik faktörlerin, MELD-Na skorunun, Child Pugh skorunun, Hepatoselüler kanser varlığının, portal ven trombozu varlığının ve NLO'nun nakil sonrası erken dönem (1.hafta, 1.ay ve 3.ay sürelerindeki) sağkalım durumu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 400 hastanın 250 (%67,5)'si erkek, 150 (%32,5)'si kadın; yaş ortalaması 51,4±12,4 yıldır. Siroz tanısı hastaların 355 (%88,75)'inde mevcutken, 129 (%32,25) hastada Hepatoselüler Karsinom tanısı vardır. Hastaların 203 (%50,7)'ü canlı vericiden, 196 (%49)'sı ise kadaverik vericiden nakil olmuştur. Nakil öncesi değerlendirmede hastaların 30'unda (%7,5) Child Pugh sınıfı A iken, 110 (%27,5)'unda sınıf B, 260 (%65)'ında ise sınıf C'dir. Nakil öncesi hastaların ortalama MELD-Na skoru 20,18±8,27 olarak saptanmıştır. Nakil öncesi laboratuvar değerlendirmesine göre hastaların ortalama nötrofil bölü lenfosit oranı (NLO) 4,14±4,66 olarak bulunmuştur. Hastaların 1.haftada %92,75, 1.ayda %85,5 ve 3.ayda %80,25 oranında sağkalım gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background & Aims: Predicting the prognosis in patients undergoing liver transplantation will make it possible to preselect patients who may have a more severe course and adjust their follow-up accordingly. Within this retrospective cohort study, it was aimed to investigate the early survival status of liver transplant patients, preoperative parameters that may be associated with this survival status, and the predictive effect of preoperative neutrophil per lymphocyte ratio (NLR) on survival status. Material & Methods: 400 adult patients who underwent liver transplantation in our hospital between January 2008 and December 2019 were evaluated retrospectively. Patients under the age of 18, without identity and protocol information, and with missing data were not included in the study. The effects of demographic data, laboratory values, concomitant chronic diseases, etiological factors, MELD-Na score, Child Pugh score, presence of hepatocellular cancer, presence of portal vein thrombosis and NLR in the pre-transplant evaluation of the patients in the pre-transplant evaluation on early survival after transplantation (1st week, 1st month and 3rd month after transplant) were investigated. Results: Of the 400 patients included in the study, 250 (67.5%) were male, 150 (32.5%) were female; mean age is 51.4±12.4 years. While the diagnosis of cirrhosis was present in 355 (88.75%) of the patients, 129 (32.25%) patients had a diagnosis of Hepatocellular Carcinoma. Of the patients, 203 (50.7%) were transplanted from a living donor, and 196 (49%) from a cadaveric donor. In the pre-transplant evaluation, 30 (7.5%) of the patients were Child Pugh class A, 110 (27.5%) were class B and 260 (65%) were class C. The mean MELD-Na score of the patients before the transplant was 20.18±8.27. According to the pre-transplant laboratory evaluation, the mean neutrophil per lymphocyte ratio (NLR) of the patients was found to be 4.14±4.66. It was observed that the patients showed a survival rate of 92.75% at the 1st week, 85.5% at the 1st month and 80.25% at the 3rd month. In univariate analysis, it was shown that gender, pre-transplant total bilirubin value, pre-transplant NLR and pre-transplant MELD-Na score had a statistically significant effect on the early survival of patients at 1 week, 1 month and 3 months after transplantation (p < 0.05). Conclusions: In our study, pre-transplant laboratory values such as TBI, MELD-Na score and NLR were found to be higher in patients who died in the 1st week, 1st month and 3rd month follow-ups after transplantation.