Farklı besin ortamlarında kültüre alınan lilium candidum l.'nin mikroçoğaltımı ve kriyoprezervasyonu için biyoteknolojik yöntemlerin oluşturulması
Establishment of biotechnological methods for micropropagation and cryopreservation of Lilium candidum l. cultured in different nutrient media
  1. Tez No: 711676
  2. Yazar: HAKAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Lilium candidum çok yıllık bir süs bitkisidir. İçeriğinde yer alan etmen bileşenler sayesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Ancak iklim değişikliği, beşerî faktörlerden dolayı doğal olanı yok olan bitki, nesli tükenme tehlikesi altındadır. Bu durumdan dolayı bitkinin gelecek nesillere aktarılması için değişik biyoteknolojik yöntemler ile koruma altına alınması hedeflenmektedir. Bu yöntemlerden birisi kriyoprezervasyondur. Kriyoprezervasyon bitkinin kallus, meristem, polen, tohum gibi kısımları kullanılarak düşük sıcaklıkta uzun süre koruma sağlayabilen bir tekniktir. Bu teknik sayesinde birçok tıbbi ve yok olma tehlikesi altında olan birçok bitki küçük alanlarda muhafaza edilebilmektedir. Bu çalışmada amaç Lilium candidum bitkisi için en uygun kriyoprezervasyon protokolünü oluşturarak bitkinin gelecek nesillere devamlılığı sağlanması hedeflenmektedir. Çalışmada ilk olarak bitkiye ait gövde bulbillerinden bitki doku kültürü tekniğiyle kallus ve meristemler elde edilmiştir. Daha sonra farklı PVS-2 uygulama süreleri (kallus için 60, 75, 90, 105 ve 120 dakika, meristem için 30, 45, 60 ve 90 dakika) uygulanarak en iyi süre belirlenmeye çalışılmıştır. Farklı besin ortamları (MS, OM, WPM, LB, NB) farklı konsantrasyonlarda bitki büyüme düzenleyicileri ile (BA, NAA, GA3, Kinetin) kullanılarak en uygunu belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak kalluslarda en uygun PVS-2 uygulama süresi 90 dakika ve en uygun besin ortamı OM olarak belirlenmiştir. Meristemlerde 60 ve 90 dakika PVS-2 uygulamasının ve MS besin ortamının iyi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lilium candidum is a perennial ornamental plant. Thanks to the active components in its content, it can be used in the treatment of many diseases. However, due to climate change and human factors, the plant, whose natural one is destroyed, is in danger of extinction. Due to this situation, it is aimed to protect the plant with different biotechnological methods in order to transfer it to future generations. One of these methods is cryopreservation. Cryopreservation is a technique that can provide longterm protection at low temperatures by using parts of the plant such as callus, meristem, pollen, and seeds. Thanks to this technique, many medicinal and endangered plants can be preserved in small areas. The aim of this study is to create the most suitable cryopreservation protocol for Lilium candidum plant and to ensure the continuity of the plant to future generations. In the study, firstly, callus and meristems were obtained from the stem bulbils of the plant by plant tissue culture technique. Then, the best time was tried to be determined by applying different PVS-2 application times (60, 75, 90, 105 and 120 minutes for callus, 30, 45, 60 and 90 minutes for meristem). Different nutrient media (MS, OM, WPM, LB, NB) were used with different concentrations of plant growth regulators (BA, NAA, GA3, Kinetin) to determine the most suitable one. As a result, the most suitable PVS-2 application time in calli was determined as 90 minutes and the most suitable nutrient medium was OM. It was determined that 60 and 90 minutes of PVS-2 application and MS nutrient medium were good in meristems.