Biberde anter kültürü çalışmalarında farklı besi ortamlarının etkilerinin araştrılması
Investigation the effects of different media environments in anther culture studies in pepper
  1. Tez No: 599748
  2. Yazar: MUSA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İLBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışma kapsamında C. annuum L.türüne ait 4 farklı çeşitte (12-081(Kapia A), 10-714 (Kapia B),15-416 (Dolma 39), 12-013 (Dolma 47)) haploid bitki elde etmek amacıyla yapılan anter kültürü çalışmalarında besin ortamında karbonhidrat kaynağı olarak maltoz, sakkaroz ve ön sıcaklık uygulamalarının biberde androgenesise etkisi incelenmiştir. Ayrıca genotip ve farklı besin ortamlarının anter kültürüne etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan anterler 2 farklı ön uygulamaya (25 ve 35°C(karanlık)) maruz bırakıldıktan sonra, 2 farklı şeker içerikli (maltoz ve sakkaroz) besin ortamı kombinasyonunda kültüre alınmışlardır. Çalışmada besin ortamı olarak önceki çalışmalarda biber anter kültüründe olumlu sonuçların alındığı Murashige ve Skoog (1962) temel besin ortamı ve 0.1 mg/l BAP + 4 mg/l NAA + 2,5 mg/l aktif karbon kullanılmıştır. Kültüre alınan anterlerin, ön uygulama ve şeker içerikli besin ortamında kallus oluşumları değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları çeşitler bazında değerlendirildiğinde her çeşitte kallus oluşumu gözlemlenmiştir. Sonuçlar ortamlar ve ön uygulamalar açısından değerlendiğinde ise kallus oluşumu bakımından en olumlu sonuçlar karbonhidrat kaynağı olarak maltoz ilavesi ön uygulama olarak ise 6 gün süresince 35 °C sıcaklık ön uygulamasından geçirilmiş petrilerden elde edilmiştir. Karbonhidrat kaynağı olarak sakkarozun kullanıldığı besi ortamlarında ise çeşitlere bağlı olarak kısmen başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Çeşit x ortam interaksiyonu incelendiğinde ise kallus oluşumu açısından en başarılı sonuçlar 35 °C sıcaklık ön uygulamasında 6 gün bekletilen ve karbonhidrat kaynağı olarak maltoz kullanılan ortamlardan, Kapia B ve Kapia A çeşitlerinde alınmıştır. Sonuç olarak yapılan bu çalışma biberde anter kültürü çalışmalarında karbonhidrat kaynağı olarak maltoz kullanımının ön uygulama olarak ise anterleri 35 °C de 6 gün bekletmenin kallus oluşumu üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study, in order to obtain haploid plants belonging to C. annuum L. species of 4 different varieties (12-081 (Kapia A), 10-714 (Kapia B), 15-416 (Dolma 39), 12-013 (Dolma 47)) In tissue culture studies, the maltose and sucrose effect and pre-temperature applications as a carbohydrate source in food medium and androgenesis in pepper was investigated. In addition, it is aimed to reveal the effect of genotype and different nutrient media on anther culture. Anthers used in the study were subjected to 2 different pre-treatments (25 and 35 ° C (dark)) and cultured in a combination of 2 different sugars (maltose and sucrose). In the present study, Murashige and Skoog (1962), the main nutrient medium and 0.1 mg / l BAP + 4 mg / l NAA + 2.5 mg / l activated carbon, were used as the nutrient media. Callus formation of cultured anthers in pre-treatment and sugar-containing nutrient media were evaluated. When the results of the study were evaluated on the basis of varieties, callus formation was observed in all varieties. When the results were evaluated in terms of environments and pretreatments, the most successful results in terms of callus formation were obtained from pretreatment of maltose as a carbohydrate source for 6 days at 35 ° C. In nutrient environments where sucrose was used as a carbohydrate source, some successful results were obtained depending on the varieties. When the cultivar x medium interaction was examined, the most successful results in terms of callus formation were obtained in Kapia B and Kapia A cultivars in maltose medium which was kept at 35 ° C for 6 days. As a result, this study showed that the use of maltose as a carbohydrate source in pepper anther culture studies had a positive effect on the formation of callus at 35 ° C for 6 days.