Pubertede leptin, kisspeptin, irisin, miyostatin ve omentin düzeyleri ile yağ ve kas dokusu arasındaki ilişki
The relationship between leptin, kisspeptin, irisin, myostatin and omentin levels and fat and muscle tissue at puberty
- Tez No: 711687
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ORBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Puberte sekonder seks karakterlerinin gelişiminin başlangıcından, cinsiyet maturasyonunun ve üreme yeteneğinin kazanılması arasındaki gelişimsel bir dönemdir. Pubertenin başlangıcı ile birlikte hipotalamo-hipofizer sistem aracılığıyla situmulan sistem devreye girerek GnRH salınımı ortaya çıkar ve GnRH etkisi ile FSH, LH ve E2 başta olmak üzere vücutta birçok hormonun sentezi artar. Bu hormonlar; kas gelişimi, vücut yağ dağılımı ve kemik metabolizması üzerinde değişiklikler meydana getirir. Bu çalışmada FSH, LH ve E2 değerlerindeki değişime ek olarak miyostatin, irisin, kisspeptin, omentin ve leptin düzeylerindeki değişimler ve bu değişimlerin fiziksel özelliklerle ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmaya 8-16 yaş arası, kız ve erkek olgu dağılımı eşit olacak şekilde toplam 150 çocuk dâhil edilmiştir. Pubertenin her dönemi için 15 olgu alınmış, olguların demografik, klinik ve laboratuvar bulguları kaydedilmiştir. Çalışmaya sağlıklı olgular dâhil edilmiş ve obez olan, malnütrisyonu olan, kronik hastalığı olan ve endokrin problemleri olan çocuklar dışlanmıştır. Serum örneklerinde irisin, omentin, leptin, kisspeptin ve miyostatin düzeyleri ELİSA yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Olguların yarısı kız, yarısı erkek olup, her Tanner evresinden her cinsiyette 15'er sağlıklı olgu çalışmaya dâhil edilmiştir. Erkek yaş ortalaması 12.65 ± 1.99 yıl, kız yaş ortalaması11.8 ± 1.9 yıldır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Puberty is a developmental period between the beginning of the development of secondary sex characters and the acquisition of sexual maturation and reproductive ability. With the onset of puberty, the stimulant system is activated via the hypothalamo-pituitary system and GnRH release occurs; and with the effect of GnRH, the synthesis of many hormones in the body, especially FSH, LH and E2, increases. These hormones cause changes on muscle development, body fat distribution and bone metabolism. In this study, in addition to changes in FSH, LH and E2 values; changes in miyostatin, irisin, kisspeptin, omentin and leptin levels and the relationship of these changes with physical properties was investigated. Material and Method: A total of 150 children; between the ages of 8 and 16; with equal distribution of boys and girls; were included in the study. Fifteen cases were included for each stage of puberty. Demographic, clinical and laboratory findings of the cases were recorded. Healthy children were included in the study; and children who were obese, had malnutrition, had chronic diseases and had endocrine problems were excluded in the study. Irisin, omentin, leptin, kisspeptin and myostatin levels in serum samples were analyzed by ELISA method. Results: Half of the cases were female and half were male. Fifteen healty cases of each gender from each Tanner stage were included in the study. The mean age of boys was 12.65 ± 1.99 years, and the mean age of girls was 11.8 ± 1.9 years.