Türkiye'de yürütülen bölgesel teşvik uygulamalarının Kastamonu ölçeğinde değerlendirilmesi: Karşılaştırmalı bir analiz
Evaluation of regional incentive schemes carried out in Turkey in scale of Kastamonu: A comparative analysis
  1. Tez No: 711763
  2. Yazar: ONUR ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZODBEK KARAMATOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüz ekonomilerinde iktisadi ve sosyal bir takım amaçların yerine getirilebilmesi amacıyla devletlere aktif roller yüklenmiştir. Bu durum küreselleşen dünyada, devlet tarafından yürütülen faaliyetlerin miktarını arttırmış ve devletlerin ekonomilerde belirleyici ve destekleyici olarak düzenleme yapmalarına olanak tanımıştır. Teşvikler, devletlerin ekonomik hayatta düzenleme yapabilmelerine olanak tanıyan önemli bir maliye politikası arıcıdır. Devlet tarafından sunulan teşviklerin ekonomik veya sosyal birçok spesifik amacının olmasına rağmen temelde ülkelerin refahında mutlak artış hedeflenmektedir. Araştırmada yatırım ve teşvik kavramları, teşviklerin sınıflandırılması, teşviklerin sosyal ve ekonomik amaçları, etkin bir teşvik sisteminin taşıması gereken özellikler, teşvik uygulama araçları ile teşviklerin uluslararası ölçekteki uygulamaları literatüre dayalı olarak incelenmiştir. Ayrıca, ülkemizde teşviklerin tarihsel gelişimi incelenmiş olup, bölgesel teşvik uygulamaları açısından önem arz eden 2009/15199 ve 2012/3305 sayılı Karar ile yürürlüğe giren teşvik sistemleri üzerinde durulmuştur. Araştırmanın amacı, Türkiye'de uygulanan eski ve mevcut bölgesel teşvik tedbirlerinin Kastamonu ili özelinde karşılaştırmalı bir analizini yapmaktır. Bu bağlamda, ülkemizde uygulanan eski ve yeni teşvik sistemi kapsamında Kastamonu ilinde uygulanan yatırım teşvik tedbirleri; alınan belge sayıları, istihdam ve sabit sermaye yatırımları verileri dikkate alınarak yıllara, destek sınıflarına, sektörlere, yatırımın cinsine ve aynı bölgede yer alan diğer illere göre karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract: In today's economies, states have an active role in fulfilling economic and social goals. This situation has increased the amount of activities carried out by the state in the globalizing world and has allowed states to regulate as a determinant and supportive in economies. Incentives are an important fiscal policy tool that allows states to regulate economic life. Although the incentives offered by the government have many economic or social specific objectives, basically ,it is aimed at an absolute increase in the welfare of countries. In the research, the concepts of investment and incentives, the classification of incentives, social and economic objectives of incentives, the features that an effective incentive system should have, incentive implementation tools and practices of incentives on an international scale have been examined based on the literature. In addition, the historical development of incentives has been examined in our country, and the incentive systems that came into force with the Decision No. 2009/15199 and 2012/3305, which are important for regional incentive practices, have been emphasized. The purpose of the study is to make a comparative analysis of former and current regional incentive measures implemented in Turkey, exclusively in Kastamonu province. In this context, investment incentive measures implemented in Kastamonu province within the scope of the old and new incentive system implemented in our country; Considering the number of documents received and data on employment and fixed capital investments, it was analyzed comparatively according to years, support classes, sectors, type of investment and other provinces in the same region.