Sosyal medyadaki bebek bakım ürünü reklamlarının tüketicilerin sosyal medya reklamlarına yönelik davranışları üzerine etkisi
The effects of baby care product advertisements in social media on toward social media advertisements to consumers behaviours
- Tez No: 711771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlık tarihi var olduğu günden beri kişiler ihtiyaçlarını giderebilmek için birbirleriyle iletişim kurmuşlardır. Günümüzde bilişim, iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmelerle beraber sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal tüm alanlarda değişimler hızla ilerlemektedir. İnternetin hayatımıza girmesiyle kişi ve toplumlarda davranış değişiklikleri meydana gelmiştir. İnternette geçirilen vakit artınca sosyal medyanın da önemi artış göstermiştir. Geleneksel mecralardaki reklamcılık anlayışı sosyal medya reklamcılığına dönüşmeye başlamıştır. Sosyal medyanın aktif ve hızlı iletişime açık olması pazarlamacıların ilgisini bu yöne kaydırmıştır. Sosyal medyadaki reklamlar işletmenin tanınırlığını arttırdığı gibi hedef kitlenin anında geri dönüşleriyle işletmelerin daha kısa sürede başarılı olmasını sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı sosyal medyadaki bebek bakım ürünü reklamlarının tüketicilerin sosyal medyada reklamlarına yönelik davranışları üzerine etkisini incelemektir. Ek olarak bu araştırmada tüketici algı faktörlerinin ve davranış algılarının bireylerin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme yoluyla anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilip yorumlanmıştır. Elde edilen verilere faktör analizi, T testi, Anova testi ve Regresyon testleri uygulanmıştır. Sosyal medyadaki bebek bakım ürünü reklamlarının tüketicilerin sosyal medya reklamlarına yönelik davranışlarını olumlu etkilediği, en çok bilgilendirme faktörünün davranışa etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların sosyal medyadaki bebek bakım ürünü reklamlarına yönelik algılarının ve sosyal medya reklamlarına yönelik davranışlarının cinsiyet, yaş ve mesleklerine göre farklılaşmadığı, diğer demografik faktörlere göre farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of history of humanity, people have been communicating each other to meet their needs. With the recent proceedings in informatics, communication and technology; social, cultural, economic and politic changes have rapidly occurred. Individuals and society has shown changes in behavior with the introduction of internet to our lives. As people spent more time on the internet, importance of social media has increased. The understanding of advertising in conventional media has started to turn into social media advertising. Active and rapid communication features of social media have shifted the interest of marketers to this area. As social media advertisements increase the recognition of businesses, it also helps the businesses achieve success in a shorter time period with immediate return of target audience. Aim of this study is evaluation of the effect of baby care product advertisements in social media on consumers' behavior to social media advertisements. In addition, this study reveals whether consumer perception factors and behavior perceptions differ according to demographic characteristics of individuals. This study employs convenience sampling and survey methods. Data obtained have been analyzed with SPSS program and interpreted. Data have been evaluated with factor analysis, T-test, Anova test and Regression tests. The results of this study revealed that the ads of baby care products on social media positively affect the behaviors of consumers towards social media advertisements, and that the information factor affects the behavior the most. Participants' perceptions of baby care product advertisements on social media and their behaviors towards social media advertisements did not differ according to gender, age and occupation, and differed according to other demographic factors.