Obez kişilerde serum ve lökosit içi askorbik asid ile plazma ve eritrosit içi kolinesteraz düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 71178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
49 ÖZET Çalışmamıza yaş ortalaması 40±11.4 olan 44 kadın, 32 erkek alındı. Çalışmamızda BMl'i 18-24 olanlar kontrol veya non-obez, 25-30 arası olanlar obez, 31-42 arası olanlar aşırı obez olarak kabul edildi. Çatışmaya atman kiştterde; Upid ve lipoprotein parametreleri (trigliserid (Trig.), total koles(T.Kol), HDL-kolesterol (HDL), LDL-kolesterol (LDL)), kan şekeri (AKŞ), plazma koiinesteraz(PCE), eritrosit içi kolinesteraz (ECE), plazma total askorbat (PTA) plazma askorbat(PA), plazmadehidroaskorbat(PDA),lökosit total askorbat(LTA) lökosit askorbat (LA), lökosit dehidroaskorbat(LDA), PDA/PA, PDA/PTA.PA/PTA ile LDA/LA.LDA/LTA, LA/LTA oranları çalışılarak ve hesaplanarak a) obezite derecesiyle vitamin C ilişkisi b) obezite derecesiyle kolinesteraz ilişkisi ve c) vitamin C ile kolinesteraz ilişkisinin olup olmadığının araştırılmasının yanısıra obezlerde vitamin C yetmezlik decelerinin saptanması amaçlanmıştır. SPSS paket programından yararlanılarak bulunan aritmetik ortalama ve standart sapmalar çalışma grublarına göre sırasıyla; Kontrol grubunda;PTA 1,26±0,69 mg/dl, PA 1,13±0,66 mg/dl, PDA 0,11 ±0,09 mg/dl, LTA 36,97±14,98 jig/ 108 lök, LA 22,45±7,68 u.g/108 lök, LDA 14,52±7,66 u.g/108 lök, PCE 5685±1014 Ü/L, ECE 28,24±8,1 0/gr Hb, AKŞ 99,7±14 mg/dl, Trig. 79,5±45 mg/dl, Kol. 165,65±35 mg/dl, HDL 47,86 mg/dl, LDL 116,54±25 mg/dl olarak, Obez grubunda; PTA 0,86±0,40 mg/dl, PA 0,78±0,43 mg/dl, PDA 0,12±0,07 mg/dl, LTA 34,29±13,4 p.g/ 108 lök, LA 21,95±6,39 u,g/108 lök, LDA 12,34±7,41 u.g/108 lök, PCE 6884±1535 Ü/L, ECE 22,64±7 Ü/gr Hb, AKŞ 110 mg/dl, Trig. 121,8±49 mg/dl, T. Kol. 201,1 1±39 mg/dl, HDL 47,27±9 mg/dl, LDL 139,5±51,7 mg/dl olarak, Malign obez grubunda; PTA 0,70±0,29 mg/dl, PA 0,60±0,26 mg/dl, PDA 0,11±0,09 mg/dl, LTA 35,41±12,4 u.g/108 lök, LA 22,49±5,83 u,g/108 lök, LDA 12,92±6,95 lig/108 lök, PCE 7470±1240 Ü/L, ECE 24,59±4,49 Ü/grHb, AKŞ 117,6±17,6 mg/dl, Trig. 145,9±64,2 mg/dl, T.Kol 221,7*5.1,7 mg/dl, HDL 47,6±9,7 mg/dl, LDL 149,4±50,6 mg/dl olarak tesbit edilmiştir. BMI artışına paralel olarak AKŞ, Trig., T. Kol.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY This study was proformed on 44 female and 32 male subjects agend 40±11.4 years old. Subjects whose body mass indexes (BMI) were 18-24 were accepted as control or non-obese, 25-30 as obese and 31-42 as heavy obese. In this study, levels of lipid and lipoprotein parameters( trigliceryde (trig.), total cholesterol ( T.Kol), HDL-cholesterol (HDL), LDL-cholesterol (LDL), fasting blood sugar (FBS), plasma cholinesterase(PCE), erythrocyte cholinesterase(ECE), plasma total ascorbate (PTA), plasma ascorbate (PA), plasma dehydroascorbate (PDA), leucocyte dehydroascorbate (LDA), and the ratios of PDA/PA, PDA/PTA, PA/PTA and LDA/LA, LDA/LTA, LA/LTA were measured. From these values; a) correlation between obesity degree and vitamin C, b) correlation between obezity degree and cholinesterase, c) correlation between vitamin C and cholinesterase, and the deficiencies of vitamin C in obesity were investigated. The levels of PTA, PA, PDA, LTA, LA, LDA, PCE, ECE, FBS, TRIG, CHDL, HDL, LDL and the ratios of PDA/PA, PDA/PTA, PA/PTA and LDA/ LA, LDA/LTA, LA/LTA were 1.26±0.69 mg/dl, 1.13±0.66 mg/dl, 0.11 ±0.09 mg/dl, 36.97±14.98u,g/108 leucocyte, 22.45±7.68u,g/108 leucocyte, 14.52±7.66 u.g/108 leucocyte, 5685±1014 U/L, 28.24±8.1 U/gr Hb, 99.7±14 mg/dl, 79.5 ±45 mg/dl, 165.65±35 mg/dl, 47.86 mg/dl, 116.54±25 mg/dl and 0.14±0.15, 10.95±9.9, 0.88±0.11, 0.61±0.19, 0.37±0.07, 0.63±0.07, 2.2±0.525 respectively in controls group; 0.86±0.40 mg/dl, 0.78±0.43 mg/dl, 0.12±0.07 mg/dl, 34.29±13.4 u,g/108 leucocyte, 21.95±6.39 u.g/108 leucocyte, 12.34±7.41 p,g/108 leucocyte, 6884±1535 U/L, 22.64±7 U/gr Hb, 110 mg/dl, 121.8±49 mg/dl, 201.11±39 mg/dl, 47.27±9 'mg/dl, 139.5±51.7 mg/dl and 0.19±0.11, 15.27±8.3, 0.93±0.43, 0.52±0.21, 0.33±0.09, 0.67±0.09, 3±1.07 respectively in obese group; 0.70 ±0.29 mg/dl, 0.60±0.26 mg/dl, 0.11±0.09 mg/dl, 35.41±12.4 mg/108 leucocyte, 22.49±5.83 mg/108 leucocyte, 12.92±6.95 mg/108 leucocyte, 7470±1240 U/L, 24.59±4.49 U/gr Hb, 117.6±17.6mg/dl, 145.9±64.2 mg/dl, 221.7±51.7 mg/dl, 47.6±9.7 mg/dl, 149.4±50.6 mg/dl and 0.19±0.17, 14.52±10.6, 0.85±0.11, 0.54±0.19, 0.34±0.08, 0.66±0.08, 3.257±1.5 respectively in heavy obese group. There is a significant increase in BFG, Trig., T.Choi and LDl levels parallel to the BMI levels. These increased parameters had a positive correlation with BMI.