Abdominal cerrahi geçiren hastaların bireyselleştirilmiş bakımı algılama ve hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
Detection of individualized care perception and nursing satisfaction levels of patients undergoing abdominal surgery
- Tez No: 711786
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma; abdominal cerrahi girişim geçiren hastaların bireyselleştirilmiş bakımı algılama düzeyleri ile bu süreçte aldıkları hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerini belirlemek ve hastaların bireyselleştirilmiş bakımı algılama düzeyleri ile hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu araştırmanın örneklemini abdominal cerrahi geçiren 217 hasta oluşturdu. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası A ve B”ve“Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler için Number Cruncher Statistical System (NCSS) programı kullanıldı. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Dunn-Bonferroni testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmada hastaların BBS-A“Klinik Durumda Bireysellik”alt boyutundan ortalama 3.47±1.27 puan,“Kişisel Yaşamda Bireysellik”alt boyutundan ortalama 4.16±1.16 puan“Bakım Üzerindeki Kararların Kontrolünde Bireysellik”alt boyutundan ortalama 4.07±1.14 puan, ölçek toplamından ortalama 3.84±1.06 puan aldıkları belirlendi. Hastaların BBS-B“Klinik Durumda Bireysellik”alt boyutundan ortalama 3.54±1.21 puan,“Kişisel Yaşamda Bireysellik alt boyutundan ortalama 4.23±1.08 puan, ”Bakım Üzerindeki Kararların Kontrolünde Bireysellik" alt boyutundan ortalama 4.3±0.97 puan, ölçek toplamından ortalama 3.97±0.96 puan aldıkları tespit edildi. Hastaların NHBMÖ'den de ortalama 73.34±26.06 puan alarak hemşirelik bakımından memnun oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the level of perception of individualized care of patients who underwent abdominal surgery and their satisfaction with the nursing care they received in this process and to determine the relationship between the level of perception of individualized care and satisfaction with nursing care. The sample of this descriptive and correlation-seeking study consists of 217 patients who underwent abdominal surgery. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Individualized Care Scale-A and B”and“ Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale”. For the statistical analysis, the program Number Cruncher Statistical System was used. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallin test, Dunn-Bonferroni test and Spearman correlation analysis were used while evaluating the research data. The mean score of 3.47±1.27 points from the ICS-A“Individuality in Clinical Situation”sub-dimension, 4.16±1.16 points from the“Individualism in Personal Life”sub-dimension of the patients, mean 4.07±1.14 points from the“Individualism in the Control of Decisions on Care”sub-dimension, and 3.84±1.06 from the total scale points were determined in this study. The mean score of the patients in the ICS-B“Individuality in Clinical Situation”sub-dimension was 3.54±1.21 points, the average of the“Individualism in Personal Life”sub-dimension was 4.23±1.08, the average score was 4.3±0.97 in the“Individuality in the Control of Decisions on Care”sub-dimension, and 3.97±0.96 in the total scale. points were determined. It was determined that the patients were satisfied with their nursing care by scoring an average of 73.34±26.06 points in NNCSS.