Dudak ve damak yarıkları
  1. Tez No: 71187
  2. Yazar: SÜLEYMAN ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA CENİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
52 ÖZET Yaptığımız bu çalışmada kliniğimize müracaat eden yarık dudak ve damak anomalisi olan hastalar, etyolojik faktörler, eşlik eden anomaliler ve sık karşılaştıkları problemler, aile özellikleri ve tedavi şekilleri ve sonuçlan açılarından değerlendirilmiştir. Bu amaçla kliniğimize daha önce müracaat etmiş ve tedavileri yapılmış hastalar ile daha sonra müracaat eden ve tedavileri yapılan ve halen takip edilen hastalar çalışmaya alınmıştır. Kliniğimize müracat eden kayıtlı hasta sayımız 58 olmasına rağmen kontrole gelmedikleri için yaklaşık yansı çalışmaya alınmamıştır. Yarık dudak ve damaklı hastaların tedavisinin bir ekip işi olduğu, aileyi bilgilendirmenin ve iyi bir diyalog kurabilmenin tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasında önemli olduğu görülmektedir. Toplumumuzda damak ve dudak yarıklı hasta ailerinin büyük kısmının sosyo-ekonomik ve kültürel olarak orta ve düşük seviyede olmalarının tedavi başarısının olumsuz şekilde etkilediği gösterilmiştir. Yarık dudak ve damaklı hastaların tedavisinin doğumla birlikte başladığı, yaklaşık gelişme döneminin sonuna kadar devam ettiği ve sadece cerrahiyle sınırlı olmadığı birkez daha ortaya konulmuştur.53 SUMMARY In this study, we evaluated the cleft lip and palate patients who admitted to our clinic with regard to etiologic factors, associated anomalies, and their family properties, also their usual problems, therapoutic modality used and results were discussed. For this purpose the patients who had admitted and treated before and the patients admitted later and whose treatments are going on are included in this study. Altought 58 patients were treated in our clinic half on them could not be included in our study because they didn't come back to their follow-up. We concluded that the treatment of the cleft lip and palate patients is a team work and it's very important to inform establish a good dialogue with the family. In our society most of the cleft lip and palate patients and their families are belong to low socio economik and cultural groups. This stiuation also effect the successfulness of the terapy. The treatment of the cleft lip and palate patients begins just after the birth and goes on up to the end of adolescense.We concluded that the surgical treatment itself is not enough for a successful treatment.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY In this study, we evaluated the cleft lip and palate patients who admitted to our clinic with regard to etiologic factors, associated anomalies, and their family properties, also their usual problems, therapoutic modality used and results were discussed. For this purpose the patients who had admitted and treated before and the patients admitted later and whose treatments are going on are included in this study. Altought 58 patients were treated in our clinic half on them could not be included in our study because they didn't come back to their follow-up. We concluded that the treatment of the cleft lip and palate patients is a team work and it's very important to inform establish a good dialogue with the family. In our society most of the cleft lip and palate patients and their families are belong to low socio economik and cultural groups. This stiuation also effect the successfulness of the terapy. The treatment of the cleft lip and palate patients begins just after the birth and goes on up to the end of adolescense.We concluded that the surgical treatment itself is not enough for a successful treatment.54 KAYNAKLAR : 1 -Bernstein L. Maxillofacial Clefts, In: Paparella MM, Shumrick DA, Gluckman JL, Meyerhoff WL eds. Otolaryngology-Head and neck surgery, Philadelphia WB Saunders 1991: 1980-94. 2-Borçbakan, C. Dudak- Damak Yarıkları, Ankara, 1981. 3-Kayalı, H. İnsan Embriyolojisi. İstanbul 1984 : 162-7. 4-Seibert RW, Bumsted RM. Cleft Lip and Palate, In: Cummings CW, Fredrickson JM, Harker LA, Krause CJ,Schüller DE eds. Otolaryngology-Head and neck surgery, Mosby 1993: 1 128-1 164. 5-Bernstein L. Cleft Lip and Palatejn: English GM. Otolaryngology, Volume 2,Chapter 18. Philadelphia, 1982: 1-39. 6-Precious DS, Delaire J. Clinical observation of cleft lip and palate, Oral Surg Oral Med Oral Pathol 1993;75:141-51. 7-Hujoel PP, Bollen AM, Mueller BA: First-year mortality among infants with facial clefts, Cleft Palate-Craniofacial J. Vol: 29, No.5, Sep. 1992:451-5. 8-Schubert J. Schmidt R. Raupach HW. New findigns explaining the mode of action in prevention of facial clefting and first clinical experience, J.Cranio-Mac.-Fac.Surg. 18, 1990: 343-7. 9-Kinnebrew MC. Cleft Lip and Palate, In: Daniel EW. Textbook of Pratical Oral and Maxillofacial Surgery,3. Ed.USA 1987:472-93. 10-Boies LR, Adams GL. Fundamentals of Otolaryngology, WB Saunders, 1989: 286-9. 1 1 -Incidence of Cleft Lip and Palate in a Newborn Zairian Sample, Cleft Palate Craniofac. J. 30 (2), March 1993: 250-1. 12-Handa Y. and al. Mabuki Make-up q- syndrome with cleft lip and palate, J.Cranio-Max-Fac.Surg.19 (1991): 99-101.