Bazı 2-sübstitüe 1H-fenantro (9,10-d)imidazol bileşiklerinin sentezleri, yapı aydınlatmaları ve fizikokimyasal parametrelerinin tayinleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 71188
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN IŞIKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada yirmisekiz adet 2-sübstitüe-1H-fenantro[9,10-d]imidazol bileşiği sentez edilmiş ve sentezlenen bu bileşiklerin yapıları spektral metodlarla ve elementel analiz yöntemi ile aydınlatılmıştır. Sentezlerde, sübstitüe ve sübstitüe olmayan aldehid türevleri, 9,10-fenantrenkinon ile kondanse edilmiştir. Bileşiklerin, literatürde kayıtları bulunmayan analjezik aktivitelerine yönelik çalışmalar, Tail-Clip metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Test sonuçlarına göre, 1. ve 17. türevler diğerlerine oranla daha etkili bulunmuşlardır. Gelecekteki çalışmalara yardımcı olması amacı ile bileşiklere ait sterik, hidrofobik ve elektronik parametre değerleri teorik ve pratik olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, twenty eight of 2-substituted-1H- phenantro [9,10-d] imidazole compounds were synthesized and elucidated of their structures by using spectral methods and elementary analyses. During the synthesis process, substituted and nonsubstituted aldehyde derivatives were condensed with 9,10-phenanthrenequinone. Biological acti vites (analgesic activity) of the compounds which could not be found in the literature were examined by using the Tail-Clip method. 1st and 17"1 derivatives were found more active than the others. Theoretical and practical values of some steric, hydrophobic and electronic parameters of the compounds were determined for using further investigation in the future.