COVID-19 enfekte gebelerde geçirilmiş enfeksiyonun, gebelik süreci ve fetal sonuçlar üzerine etkilerinin araştırılması
İnvesti̇gation of the effects of COVID-19 infection in pregnancy on maternal and fetal results
  1. Tez No: 711873
  2. Yazar: ZEYNEP KÜBRA USTA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. SÜLEYMAN SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç:Gebelik anatomik ve fizyolojik değişikliklerinin yanı sıra immünolojik ve hormonal adaptasyon ile SARS-CoV-2 dahil olmak üzere belirli enfeksiyonlara karşı duyarlılığa yol açabilir. Bu çalışmada gebeliklerinde COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş kadınların maternal, fetal ve yenidoğan sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem:Retrospektif kesitsel tasarımdaki çalışma Ağustos-Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Doğum ağrıları ile başvuran ve gebeliklerinde COVID-19 enfeksiyonu geçirdiği teyid edilen 98 kadın çalışmaya dahil edildi. COVID-19 nedenli hospitalizasyon ve yoğun bakım gereksinim sıklığı tespit edidi. Preeklampsi, gestasyonel diyabet, preterm doğum, ölü doğum, intra uterin fetal gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı, yenidoğan yoğun bakım gereksinimi gibi antenatal komplikasyonların sıklıkları ve bu sıklıklara etki eden faktörler değerlendirildi. Plasental patolojiler Amsterdam kriterleri doğrultusunda değerlendirildi. Bulgular:Gebeliklerinin herhangi bir döneminde COVID-19 enfeksiyonu geçiren kadınların yaklaşık üçte birinde hospitalizasyon, beşte birinde COVID-19 için medikal tedavi gerekmiştir. Üçüncü trimester kadınlarda COVID-19 nedenli hospitalizasyon sıklığı ve relatif riski birinci veya ikinci trimesterden anlamlı yüksekti (RR: 1.415 %95 CI 0.999 – 2.004, p= 0.026). En sık antenatal komplikasyon tek başına veya diğer komplikasyonlar ile birlikte görülen preterm doğumdu. Gestasyonel yaşa göre düşük doğum ağırlığı sıklığı ve yenidoğanlar arasında yoğun bakım gereksinimi sıklığı %16.3 idi. Geçirilmiş sezaryen endikasyonu dışlandığında sezaryen doğum sıklığı %36.7 olup en sık endikasyon fetal distresti. Gebeliklerinde COVID-19 enfeksiyonu geçiren kadınlarda maternal ve fetal olumsuz sonuçların öngörülmesinde yardımcı bir prediktif bir faktör tespit edilemezken,en sık izlenen plasental patoloji artmış perivasküler fibrin birikimiydi. Sonuç:Gebelik sırasında COVID-19 enfeksiyonu geçiren kadınlarda hospitalizasyon riski özellikle üçüncü trimester kadınlarda yüksektir. Düşük doğum ağırlıklı yenidoğanların sıklığında artış olabilir. Ancak erken doğum sıklığındaki artışın iyatrojenik nedenlerle ilişkili olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. COVID-19 ile komplike olan gebeliklerde diğer maternal ve fetal sonuçlar olumlu görülmektedir. Aşılama ve varyantlar gibi değişkenler nedeniyle COVID-19 enfeksiyonunun gebe kadınlar üzerindeki etkilerini takip eden çalışmalara sürdürülmesine ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Aim:Pregnancy can lead to susceptibility to certain infections, including SARS-CoV-2, by immunological and hormonal adaptation as well as anatomical and physiological changes. In this study, it was aimed to evaluate the maternal, fetal and neonatal outcomes of women who had COVID-19 infection during their pregnancies. Materials and Methods:The study in retrospective cross-sectional design was carried out between August and October 2020. 98 women who presented with labor pains and were confirmed to have had COVID-19 infection during their pregnancy were included in the study. The frequency of hospitalization and intensive care requirement due to COVID-19 was determined. The frequencies of antenatal complications such as preeclampsia, gestational diabetes, preterm birth, stillbirth, intrauterine fetal growth restriction, low birth weight, need for neonatal intensive care, and the factors affecting these frequencies were evaluated. Placental pathologies were evaluated according to Amsterdam criteria. Results:It was determined that approximately one-third of women who had COVID-19 infection at any time of their pregnancy required hospitalization and one-fifth required medical treatment. The frequency and relative risk of hospitalization for COVID-19 in the third trimester was significantly higher than in the first or second trimester (RR: 1.415 95% CI 0.999 – 2.004, p= 0.026). The most common antenatal complication was preterm birth, either alone or in combination with other complications. The frequency of low birth weight for gestational age and need for intensive care among newborns was 16.9%. When the previous cesarean indication was excluded, the frequency of cesarean birth was 36.7% and the most common indication was fetal distress.No helpful predictive factor could be identified in predicting adverse maternal and fetal outcomes in women with COVID-19 infection during pregnancy. The most common placental pathology was increased perivascular fibrin deposition. Conclusion:The risk of hospitalization in women with COVID-19 infection during pregnancy is particularly high among third trimester women. There may be an increase in the frequency of low birth weight newborns. However, the increase in the frequency of preterm birth seems to be associated with iatrogenic causes. Other maternal and fetal outcomes are seen as favorable in pregnancies complicated by COVID-19. Due to variables such as vaccination and variants, there is a need to continue studies that follow the effects of COVID-19 infection on pregnant women.