Exploring critical mathematics awareness of undergraduate voluntaries teaching mathematics
Gönüllü matematik öğreten öğretmen adaylarının eleştirel matematik eğitimi farkındalıklarının araştırılması
- Tez No: 711874
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA ASLAN TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu durum çalışmasının amacı düşük gelirli ailelerin çocuklarına gönüllü matematik öğreten öğretmen adaylarının eleştirel matematik eğitimi farkındalıklarının araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, katılımcılar ile hedef grup görüşmesi ve her üç katılımcı ile vaka-tabanlı yarı-yapılandırılmış bireysel görüşmeler yürütülmüştür. Bu veriler kodlanmış ve buna bağlı olarak alt tema ve temalar oluşturulmuştur. Data analiz sürecinin sonucunda, eleştirel matematik eğitimi farkındalığının belirlenen üç bileşenleri ((i) matematiğin doğası üzerine felsefi inançlar; (ii) sosyal adalet farkındalıkları; (iii) öğretme ve öğrenme görüşleri) üzerinden analiz edilerek, katılımcıların Freire'nin harekete geçme praksisinin ilk adımı olabilecek eleştirel matematik eğitimi farkındalıklarının yetersiz olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, katılımcıların eleştirel matematik eğitimi farkındalıkları bu üç bileşen üzerinden tartışılmıştır. İki bileşen olan matematiğin doğası üzerine felsefi inançlar ve sosyal adalet farkındalıkları, bu inanç ve farkındalıkları gruplayan ve her biri 3 kategoriden oluşan iki farklı modele göre değerlendirilmiştir. Bu üç durum, bu iki modelin her bir kategorisine yerleştirilmiş ve matematiğin doğası üzerine felsefi inançlar ve sosyal adalet farkındalıkları bileşenleri arasında örtük bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak, gönüllü öğretmenlik yapmanın ya da sosyoekonomik yönden dezavantajlı öğrencilerle sınıfta zaman geçilmesinin katılımcıların eleştirel matematik eğitimi farkındalıklarını etkilemediği tartışılmıştır. Benzer şekilde, öğretmen eğitimi programındaki ve öğrenme pedagojisi derslerindeki ilerlemenin eleştirel matematik eğitimi farkındalığı üzerinde bir etkisi yoktur. Matematik öğretmen adaylarının eleştirel matematik eğitimi farkındalığına sahip olmaları ve bunu sınıflarında uygulayabilmeleri için hem teorik hem de uygulamalı olarak desteklenmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this explorative case study was to explore the preservice mathematics teachers', who were teaching mathematics voluntarily to the students from low-income families, critical mathematics education (CME) awareness. Through this purpose, the focus group interview and case-based semi-structured individual interviews with the three participants, who were the cases, were conducted. The data were coded, and subthemes and themes emerged. As a result of the data analysis process, the participants' CME awareness, which may be the first step of the action praxis of Freire, were found as limited based on the components of CME awareness: (i) philosophical beliefs on the nature of mathematics, (ii) awareness of social justices, and (iii) views of teaching and learning mathematics. The three participants' CME awareness was discussed based on these three components. The two components, philosophical beliefs on the nature of mathematics and social justice awareness, were considered according to two different models, which categorize both in a hierarchical order from the lowest to the higher levels. Each case of all three was placed in the each of categories of those two models, and a covert relationship between the components of philosophical beliefs on the nature of mathematics and social justice awareness was found. Moreover, it was discussed that neither teaching voluntarily nor having classroom time with the socioeconomically disadvantaged students influence the participants' CME awareness. Similarly, the progress in the teacher education program and the learning pedagogy courses do not have an impact on CME awareness. It could be stated that preservice mathematics teachers should be supported both theoretically and practically to have CME awareness and to apply it in their classrooms.