Hyalüronik asit, bitkisel bir ekstrakt ve trombositten zengin fibrinin sıçanlarda oluşturulan yumuşak doku defekti üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of hyaluronic acid, a herbal extract and platelet-rich fibrin on soft tissue defect in rats
- Tez No: 711882
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KORAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda özellikle yumuşak doku iyileşmesini sağlamak amacıyla genellikle hyalüronik asit (HA) preperatları ve trombositten zengin fibrin (TZF) tercih edilmektedir. Bunun yanında son zamanlarda yapılan araştırmalar, Thymus vulgaris, Glycyrrhiza glabra, Vitis vinifera, Alpinia officinarum ve Urtica dioica bitkilerinden elde edilen bitkisel bir ekstrakt olan Ankaferd Blood Stopper'ın (ABS) da doku iyileşmesine katkısını değerlendirmektedir. Çalışmamızdaki amacımız; literatürde tek tek bakıldığında HA, TZF ve ABS'nin yara iyileşmesi üzerine etkilerini değerlendiren birçok çalışma olmasına karşın bu üç materyali birbiri ile kıyaslayarak değerlendiren herhangi bir çalışma olmamasıdır. Çalışmamızda 24 adet Wistar albino türü sıçanın dorsal bölgesinde en az 2 mm aralık bırakacak şekilde 4 mm punch biyopsi aleti ile yumuşak doku defektleri oluşturulmuş ve her sıçana tek bir materyal olacak şekilde bu defektlere materyaller uygulanmıştır. Kontrol grubuna yara izolasyonu haricinde herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Sıçanlar işlem sonrası 2. ve 5. günlerde histopatolojik değerlendirme için sakrifiye edilmiştir. Tüm gruplardan hazırlanan örnekler iltihap, nekroz, fibrozis, epitel rejenerasyonu ve yabancı cisim reaksiyonu açısından değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda ABS grubunda geç dönem fibrozis oranı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek ve HA grubunda geç dönem nekroz oluşum oranı istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Diğer tüm değerlendirmelerde istatistiksel olarak anlamlı bir bulguya rastlanmamıştır. Elde edilen veriler ışığında ABS'nin geç dönem yara iyileşmesinde fibrozis oranını arttırarak sağlıklı bir yara iyileşmesini engellemesi ve diğer parametlerinin kontrol grubuna benzer sonuçlar göstermesi nedeniyle yara iyileşmesine anlamlı bir katkı sağlamadığını, HA'nın ise geç dönem yara iyileşmesinde nekroz oluşumunu anlamlı bir şekilde azaltması ve diğer parametlerde ise kontrol grubuna göre yine daha iyi sonuçlar göstermesi sebebiyle iyileşme sürecinde daha iyi katkı sağladığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In recent years, hyaluronic acid (HA) preparations and platelet-rich fibrin (PRF) are generally preferred, especially in order to provide soft tissue healing. In addition, recent studies evaluate the contribution of Ankaferd Blood Stopper (ABS), an herbal extract obtained from Thymus vulgaris, Glycyrrhiza glabra, Vitis vinifera, Alpinia officinarum and Urtica dioica plants, to tissue healing. Our aim in our work; Although there are many studies evaluating the effects of HA, PRF and ABS on wound healing in the literature, there is no study evaluating these three materials by comparing them with each other. In our study, soft tissue defects were created with a 4 mm punch biopsy tool in the dorsal region of 24 Wistar albino type rats, leaving a gap of at least 2 mm, and materials were applied to these defects as a single material for each rat. No application was made to the control group, except for wound isolation. Rats were sacrificed for histopathological evaluation on the 2nd and 5th days after the procedure. Samples prepared from all groups were evaluated in terms of inflammation, necrosis, fibrosis, epithelial regeneration and foreign body reaction As a result of our study, the rate of late fibrosis in the ABS group was found to be statistically significantly higher. In the HA group, the rate of late necrosis formation was found to be statistically significantly lower. No statistically significant finding was found in all other evaluations. In the light of the data obtained, ABS does not make a significant contribution to wound healing because it prevents a healthy wound healing by increasing the fibrosis rate in late wound healing and its other parameters show similar results to the control group, whereas HA significantly reduces the formation of necrosis in late wound healing. We think that it will make a better contribution to the healing process, as it shows better results in other parameters compared to the control group.