Production and characterization of hyaluronic acid nanofibers containing TGF-β and baicalein by using electrospinning method
Elektrospin yöntemiyle baicalein ve TGF-β içeren hyaluronik asit nanofiberlerinin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 465340
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Temelde, kemik dokusu kaybı iki sebepten kaynaklanmaktadır. İlk olarak kaza gibi acil bir durumdan ötürü gerçekleşirken , ikinci olarak ise kanser tedavisi operasyonu gibi(primer kemik kanseri yada kemiğe metastatik olan prostat kanseri) planlanmiş bir şekilde gerçekleşmektedir. Doktorlar eksizyonel operasyon sonrası kanserli dokunun doku kaybı alanını dolduran ve aynı zamanda sadece kemik entegrasyonunun iyileştirilmesine izin vermeyen, kemik rekonstrüksiyonunu destekleyebilen ve hala mevcut olan kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayacak olup işlevsel bir yapı taşıyabilen eşsiz bir işlev ve özelliklere sahip biyolojik olarak uyumlu materyallerin ihtiyacını duymaktadırlar. Son birkaç yıldır bir çin bitkisel ilacı olan baicalein'in özellikle kanser hücrelerinin çoğalmasına ve hücre metastazına karşı bir inhibitör görevi üstlenmesi üzerinde araştırma ve çalışmalar çok sayıda yapılmaktadır. Söz konusu ilacın, genellikle prostat, göğüs, lösemi gibi kanser uygulamalarına sıkça rastlanmaktadır fakat prostat kanseri kemik metastazı tedavisinin uygulaması fazla bulunmamaktadır. Diğer taraftan baicalein'in elektrospinning yöntemiyle, kemik rejenerasyonu için çevresine antikanserojen moleküllerini salabilen bir sentetik iskelet olarak kullanılması; yüksek biyouyumluluk derecesine ve diğer antikanserojenlere nazaran düşük toksisiteye sahip olması nedeniyle olası görülmektedir. Çalışmamızda, iki farklı polimer çözeltisinden nanofiber esaslı iskelet yapısı üretmek için Elecspinning yöntemi kullanıldı; elektrospinning çözeltileri Hyaluronik asit, polietilen oksit ve TGF-beta 2, medyumu içerirken ayrıce farklı konsantrasyonda Baicelein molekülleri ile karıştırılmış polivinil alkol içerir. Oluşturulan nanofiber esaslı iskelet yapısının karakterizasyon değerlendirmesi yapmak için Taramalı elektron mikroskopu (SEM) görüntüleri elde edilmiş ve ayrıca iskelet örneklerinin kimyasal bileşimini incelemek için Fourier Dönüşümü Kızılötesi - Spektroskopi Analizi testi (FT-IR) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bone Tissue loss considered as one of the frequent cases that require a surgical intervention. whether the case needs an urgent treatment as in huge accidents , or performed in terms of preplanned operation as in bone cancer treatment or palliative surgical intervention in case of prostatstic metastatic cancer invasion in bone tissue , orthopedics still need biologically compatible materials that can be used to fill the space of tissue loss , and in the same time posses a unique function and properties that not just allow improve the bone integration ,but also it can carry a functional elements that can support bone reconstruction and ensure destruction of all cancer cells remnants still present in the tissue after excisional operation to the cancer bulk tissue. In the last few years an increasing number of papers discussing the ability to produce a synthetic scaffold used in bone transplantation that can release anticancer molecules with a high biocompatibility level with the surrounding tissues. For this purpose ,Electrospinning method has attracted the attention of scientists since it provide a simple, quick and cheap way to produce nanofiber –based scaffold that mimic the natural structure of human body extra cellular matrix and can serve as a drug delivery system that can release anticancer molecules with a high biocompatibility level with the surrounding tissues. In the same time, we can find a big number of studies carried out on Baicalein substance aiming to understand the various outstanding properties that such a herbal Chinese medicine can posses , particularly for treatment of a wide range of diseases especially it's inhibitory effects on cancer cells proliferation and cell metastasis. In our study, we used Elecrospinning method to produce nanofiber based scaffold structure from different polymer solutions; Hyaluronic acid blended with Polyethylene oxide med with TGF-beta 2 and also polyvinyl alcohol mixed with different concentration of Baicalein molecules. We perform characterization assessment to the produced nanofiber based scaffold sample by getting scanning electron microscope (SEM) images and also doing Fourier Transform Infrared - Spectroscopy Analysis test (FT-IR) to study the chemical composition of the scaffold samples.