Sera'da farklı marul fide çeşitlerinin yetiştirilmesinde en uygun gübre formulasyonunun belirlenmesi
Determining the best fertilization formulation for growing different lettuce seedings in greenhouse
- Tez No: 712047
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOLCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanoğlunun hayatını idame ettirebilmesi için beslenme gereksinimini karşılaması gerekmektedir. Bundan dolayı tarım insan yaşamının vazgeçilmez bir unsurudur. Dünya nüfusunun hızla artmasıyla beraber tarımın önemi de buna paralel olarak artmaktadır. Tarımsal üretimde, sebzelerin yeri oldukça önemlidir. Zira sebze yerine insanoğlunun tüketebileceği veyahut kullanabileceği başka seçenekler bulunmamaktadır. Üretim ve yeme alışkanlığı açısından bakıldığında marul Türkiye'de en fazla tüketilen sebzelerden biridir. Marullar, soğuk havaya karşı dayanıklı ve nemli hava şartlarına ihtiyaç duyan serin iklim sebzelerinden biridir. Marulun vejetasyon süresi kısa olmasından dolayı Türkiye'de neredeyse her yerde yetişebilmektedir. Marulun yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Ancak buna karşın yüksek verim ve kalitenin amaçlandığı durumlarda bakım işlerinin zamanında yapılması önem arz etmektedir. Marullar ülkemizin ılıman yörelerinde, sonbahar kış veyahut erken ilkbahar dönemlerinde yetiştirilebilirken, yazın da serin bölgelerde yetiştirilebilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
In order for human beings to survive, they must meet their nutritional needs. Therefore, agriculture is an indispensable element of human life. With the rapid increase in the world population, the importance of agriculture is increasing in parallel. The place of vegetables in agricultural production is very important. Because, instead of vegetables, there are no other options that human beings can consume or use. In terms of production and eating habits of lettuce it is one of the most consumed vegetables in Turkey. Lettuce is one of the cool climate vegetables that are resistant to cold weather and need humid weather conditions. The vegetation period is shorter due to the lettuce can be grown almost anywhere in Turkey. Lettuce is easy to grow. However, in cases where high efficiency and quality are aimed, timely maintenance is important. While lettuce can be grown in the temperate regions of our country, in autumn, winter or early spring, it is possible to grow it in cool regions in summer.