Makine öğrenmesi tabanlı topluluk yöntemleri ile yazılım kalitesi tahmini
Prediction of software quality with machine learning-based ensemble methods
  1. Tez No: 712057
  2. Yazar: ABİDİN AYBERK CERAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZGÜR TANRIÖVER, DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ AR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yazılım kalite tahmini, yazılım projelerinin çeşitli aşamalarında kullanılmaktadır. Bu tezin amacı yapılan önceki çalışmalara göre daha yüksek doğruluk oranında yazılım kalitesi tahmini yapmaktır. Yapılan çalışma ile veri önişleme, özellik önemi ve çeşitli makine öğrenmesi algoritmalarının kullanılması işlemleri sonucunda yazılımın kalitesinin tahmininde daha doğru sonuçlar elde edildiğini göstermektedir. Makine öğrenmesi algoritmalarının uygulanabilmesi için gerekli olan kategorik sözel verilerin sayısallaştırılması üzerine iki farklı model tasarlanmıştır. Tasarlanan modeller çerçevesinde oluşturulan veri setleri üzerinde ilgili algoritmalar uygulanmış ve doğruluk yüzdeleri karşılaştırılmıştır. Farkı makine öğrenmesi algoritmalarının birlikte kullanılmasını sağlayan topluluk yöntemleri sayesinde de çalışmada yazılım kalitesi tahmininde daha doğru sonuçlar elde edildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software quality estimation is used at various stages of software projects. The aim of this thesis is to predict software quality with higher accuracy than previous studies. The study shows that data pre-processing, feature importance and machine learning algorithms provide more accurate results in estimating the quality of the software. Two different models were designed on the digitization of categorical verbal data in data sets. Data sets were arranged according to the designed models. Algorithms were applied on these datasets and accuracy percentages were compared. Ensemble methods, which enable the use of different machine learning algorithms together, contributed to obtaining results with higher accuracy rates in software quality estimation.