Tehlikeli madde kapsamındaki zirai ilaçların uluslararası taşıma modlarına göre paketlenmesi ve belgelendirilmesinin belirlenmesi
Determination of packaging and certification of agricultural drugs within the scope of dangerous substances according to international transport modes
  1. Tez No: 712074
  2. Yazar: ERKAN ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ GÜRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gezegenimizdeki canlı sayısının çoğalması ve ekim dikim için gerekli sahaların azalmasıyla artan gıda miktarını karşılayabilmek ve minimum alandan maksimum verim alabilmek için tarımsal üretimde nasıl ki gübre tüketimine ihtiyaç duyuyorsak, pestisit tüketimi de o kadar önem arz etmektedir. Tarımsal üretim esnasında verimin azalmasına sebep olan hastalıklar, zararlı böcekler ve yabani otlar ile savaşmak için tüketilen kimyasalların genel adı pestisit olarak isimlendirilir. Tarım ilaçlarının kullanımından önce, bu ilaçların depolanması ve taşınması da son derece riskli ve önemlidir. Yanlış bir taşınma işlemi ölümcül neticelere yol açabilir. Örneğin, gübre ve tarım ilaçları tehlikeli madde kapsamında olup, zehirli ve alevlenebilir katı veya sıvı halde bulunabilen maddelerdir. Dolayısıyla, bu tehlikeli maddelerin ulusal ve uluslararası yollarda güvenli şekilde taşınabilmesi için, ilgili uluslararası sözleşmelerdeki hükümlere uygun üretilmiş ve test edilmiş ambalajlarda taşınması zorunludur. Bu zorunluluk 06.03.2013 tarihinde UAB ile TSE arasında tarım ilaçlarının uygun kaplarda taşınması için tehlikeli mal nakliyesinde kullanılan ambalaj, basınçlı kap, konteyner, tank ve araçların test ve belgelendirmesine ilişkin protokol ile sağlanmıştır. Bu çalışmada; tarım ilaçlarının tehlikeli madde kapsamında taşınması hususundaki uluslararası anlaşma ve yönetmelikleri ve ambalaj tiplerini derinlemesine tanımak ve taşıma modlarına göre değişen bu yönetmelikleri (ADR, RID, IMDG CODE, IATA DGR) ambalaj hükümleri kapsamında belgelendirilmesinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pesticide consumption is just as important as we need fertilizer consumption in agricultural production in order to meet the increasing amount of food and to get maximum efficiency from the minimum area due to the increase in the number of living things on our planet and the decrease in the areas required for planting. The general name of chemicals used to combat diseases, harmful insects and weeds that cause yield reduction during agricultural production is called pesticides (pesticides). Before the use of pesticides, the storage and transportation of these pesticides is also extremely risky and important. An incorrect relocation can have fatal consequences. For example, fertilizers and pesticides are within the scope of dangerous goods, and they are substances that can be found in toxic and flammable solid or liquid form. Therefore, in order for these dangerous goods to be transported safely on national and international roads, they must be carried in packages that have been produced and tested in accordance with the provisions of the relevant international conventions. This obligation was provided by the protocol on testing and certification of packages, pressure vessels, containers, tanks and vehicles used in dangerous goods transportation between UAB and TSE on 06.03.2013 for the transportation of pesticides in suitable containers. It is aimed to get to know the international agreements and regulations and packaging types on the transportation of pesticides within the scope of dangerous goods and to document these regulations (ADR, RID, IMDG CODE, IATA DGR) that change according to the transportation modes, within the scope of packaging provisions in this study.