COVİD-19 salgın sürecine yönelik bireylerin bilgi ve memnuniyet düzeyleri üzerine bir araştırma
A study on the knowledge and satisfaction levels of individuals regarding the COVİD-19 epidemic process
  1. Tez No: 712206
  2. Yazar: MERVE TAVUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Covid-19 virüsü 2019 yılında Çin'de ortaya çıkmış ve kısa sürede global düzeyde tehdit oluşturan bir salgın haline gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 virüsüyle mücade etmek için ülkeler çeşitli politika ve uygulamaları hayata geçirmiştir. Bu noktadan hareketle çalışmada Türkiye'de izlenen süreç, alınan kararlar ve uygulanan faaliyetler ele alınmıştır. Bu çalışmanın ana amacı bireylerin Covid-19 salgın sürecine yönelik bilgi ve memnuniyet düzeylerini incelemektir. Araştırma evrenini; Isparta ve Muğla il merkezlerinde yaşayan 18 yaş üstü bireyler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplam 861 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formundan yararlanılmıştır. Anket faktör analizine tabi tutulmuş bireylerin bilgi düzeyinde üç boyut, bireylerin memnuniyetinde dört boyut ortaya çıkmıştır. Boyutların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin tespiti için T-testi ve Anova analizleri yapılmıştır. Gruplar arasında fark tespit edildiği durumlarda ise farkın kaynağını anlayabilmek amacıyla Post-Hoc testlerinden“Tukey's-b testi”kullanılmıştır. Ayrıca boyutlar arasındaki ilişkiyi incelemek üzere korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda bireylerin bilgi düzeyinin orta derecede, memnuniyet düzeyinin ise düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bilgi ve memnuniyet düzeyi arasındaki ilişkinin incelendiği korelasyon analizinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu bulgular ışığında bireylerin Covid-19 salgın süreci yönetimine yönelik bilgi düzeyi arttıkça memnuniyetin de arttığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 virus emerged in China in 2019 and has become an epidemic that poses a global threat in a short time. Countries have implemented various policies and practices to combat the Covid-19 virus, which was declared a pandemic by the World Health Organization. From this point of view, the process followed in Turkey, the decisions taken and the activities implemented are discussed. The main purpose of this study is to examine the knowledge and satisfaction levels of individuals regarding the Covid-19 epidemic process. The research universe; It consists of individuals over the age of 18 living in the city centers of Isparta and Muğla. A total of 861 people were reached within the scope of the research. Quantitative research method was used in the study and a questionnaire form developed by the researcher was used as a data collection tool. Three dimensions emerged in the knowledge level of the individuals who were subjected to the questionnaire factor analysis, and four dimensions in the satisfaction of the individuals. T-test and Anova analyzes were performed to determine whether the dimensions differ according to demographic variables. In cases where a difference was detected between the groups, the“Tukey's-b test”, one of the Post-Hoc tests, was used in order to understand the source of the difference. In addition, correlation analysis was performed to examine the relationship between dimensions. As a result of the research, it was concluded that the level of knowledge of the individuals was moderate and the level of satisfaction was low. In the correlation analysis examining the relationship between knowledge and satisfaction level, it was determined that there was a positive and significant relationship. In the light of these findings, it has been revealed that as the level of knowledge of individuals on the management of the Covid-19 epidemic process increases, the satisfaction also increases.