Covıd-19 salgını döneminde marketçalışanlarının psikolojik sıkıntı, psikolojikdayanıklılık, tükenmişlik düzeyleri, streslebaş etme ve kişilik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 712227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÇIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Covid-19 salgınında market çalışanlarının psikolojik sıkıntı, psikolojik dayanıklılık, tükenmişlik düzeyleri, stresle baş etme tutumları ve kişilik özelliklerinin incelenmesidir. Bu bireylerin depresyon, stres, kaygı ve tükenmişlik seviyelerine bakılarak aynı zamanda ne gibi baş etme tutumları geliştirdikleri ve kişilik özellikleriyle olan ilişkisine bakılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya Türkiye'de Covid-19 salgını döneminde zincir marketlerde çalışan 303 market çalışanı katılmıştır. Google Forms üzerinden hazırlanan ankette katılımcılara ilk olarak doldurmaları için Bilgilendirilmiş Onam Formu ve Demografik Bilgi Formu sunulmuştur. Ardından sırasıyla; Beş Faktör Kişilik Ölçeği, Semptom Tarama Listesi (SCL-90-R), Tükenmişlik Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği verilmiştir. Çıkan sonuçlar SPSS.20 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada Bağımsız Örneklemler için t Testi sonucunda kadınların uyumluluk düzeyinin erkeklere göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğuna ulaşılmıştır (t(301) = 2.40, p = .017). Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) sonucunda kendine güvenli stresle başa çıkma tarzının eğitim durumu açısından anlamlı bir farklılık oluştuğu görülmüştür (F(2, 300) = 5.44, p = .05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the psychological distress, psychological endurance, burnout levels, stress-coping attitudes, and personality traits of market workers in the Covid19 outbreak. It is aimed to look at the levels of depression, stress, anxiety, and burnout of these individuals, and at the same time it is aimed to look at their relationship with personality traits and how they develop coping attitudes. Material and Method: Three-hundered three grocery store employees who worked in chain grocery stores during the Covid-19 outbreak in Turkey took part in the study. In the survey prepared via Google Forms, participants were presented with an Informed Consent Form and a Demographic Information Form to fill out first. The Five-Factor Personality Scale, Symptom Screening List (SCL-90-R), Burnout Scale, Stress Coping Styles Scale, and Adult Psychological Endurance Scale were followed, respectively. The results were analyzed using the SPSS.20 package program. Results: In the study, it was found that women's compatibility level was significantly higher as a result of t-Testing for independent samples than men (t(301) = 2.40, p = .017). A oneway Analysis of Variance (ANOVA) showed a significant difference in terms of the training status of the style of coping self-safe stress (F(2, 300) = 5.44, p = .05).