Daimi birinci molar çekim endikasyonu olan çocuklarda diş çürüklerinin CAST indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of dental caries using the CAST index in children with an indication for a permanent first molar extraction
  1. Tez No: 712280
  2. Yazar: ERVA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Daimi birinci molarlarda erken dönemde çürük oluşumu gerçekleşebilmekte, tedavilerinin ihmal edilmesi de bu dişlerin erken kaybedilmelerine neden olabilmektedir. Süt molarlarda görülen çürüklerin ise daimi birinci molarlarda çürük oluşum riskini arttırdığı düşünülmektedir. Çalışmamızda herhangi bir daimi birinci molar dişine çekim endikasyonu konulan hastaların, süt molarları ve daimi birinci molarlarındaki çürük seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla muayeneleri sonucunda herhangi bir daimi birinci molar dişine çekim endikasyonu konulan 7-9 yaş aralığındaki 236 hastanın süt ve daimi birinci molarlarına ait, Caries Assessment Spectrum and Treatment (CAST) indeksi ile elde edilen kodlarının yer aldığı muayene formları retrospektif olarak incelenmiştir. Süt molarlar ve daimi birinci molarlar için ortalama ve maksimum CAST kodlarının yaş ve cinsiyet ile ilişkisi ve dağılımı incelenmiştir. Çalışmamızın sonuçları incelendiğinde hastaların %70,8'inde en az bir süt moların çürüğe bağlı kaybedildiği belirlenmiş olup, tüm süt molarları sağlıklı olan hastanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Çekim endikasyonu konulan daimi birinci molarlar hariç, diğer daimi birinci molarlar incelendiğinde, bu dişlerin de önemli oranda morbidite (%42,8) ve ciddi morbidite (%37,3) gösterdikleri belirlenmiştir. Çalışmamızda herhangi bir daimi birinci molar dişine çekim endikasyonu verilen çocukların, hem süt molarları hem de diğer daimi birinci molarlarının sağlık durumlarının oldukça düşük seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Early caries formation can be seen in permanent first molars and neglecting their treatment may cause early loss of these teeth. It is thought that caries seen in primary molars increase the risk of caries formation in permanent first molars. In our study, we aimed to evaluate the caries levels in the primary and permanent first molars of patients who have needed the extraction of any of their permanent first molars. For this purpose, examination forms containing the codes obtained from the Caries Assessment Spectrum and Treatment (CAST) index belonging to the primary and permanent first molars of 236 patients between the ages of 7 and 9 who have needed an extraction of any permanent first molar tooth were examined retrospectively. The relationship and distribution of mean and maximum CAST codes for primary and permanent first molars with age and gender were analyzed. When the results of our study were assessed, we determined that at least one primary molar was lost due to caries in 70.8% of the patients, it was found that there was no patient with all primary molars healthy. When other permanent first molars, except for those that have been indicated for extraction, were evaluated, it was determined that these teeth also showed significant rates of morbidity (42.8%) and serious morbidity (37.3%). In our study, we determined that the health status of both primary and other permanent first molars of children who required an extraction of any permanent first molar tooth were at a very low level.