Cam karbomer simanın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin in-vitro koşullarda değerlendirilmesi
Evalution of physical and chemical properties of glass carbomer cement: An in-vitro study
  1. Tez No: 712283
  2. Yazar: ESRA CEREN TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İn-vitro ortamda gerçekleştirilen çalışmamızda yeni, güncel bir restorasyon materyali olan cam karbomer simanın (GCP Cam Karbomer, Leiden, Hollanda) süt dişi restoratif materyali olarak sıklıkla kullanılan kompomer (Dyract Extra, York, Amerika) ve cam iyonomer siman (SDI Riva Self Cure, Bayswater, Avustralya) ile klinik başarılarını şekillendirecek olan mikrosızıntıları, mikrogerilim bağlanma dayanımı, kopma tipleri ve mikrosertlik değerleri karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda in-vitro testlerde mikrosızıntı testinde 52 adet, mikrogerilim bağlanma dayanımı testinde 60 adet olacak şekilde toplam 112 adet süt 2. molar dişi kullanılmıştır. Mikrosertlik testi için 5 mm çapta ve 2 mm derinlikte pleksi-glass kalıplar kullanılmıştır. Her materyal için 25 örnek olacak şekilde 75 örnek değerlendirilmiştir. Restoratif materyallerin mikrosızıntısı 'boya sızıntısı test yöntemi' ile, dentine bağlanma kuvveti 'mikrogerilim bağlanma dayanımı testi' ile ve mikrosertlikleri ise 'Vicker's testi' ile belirlenmiştir. Restoratif materyallerin mikrosızıntısı ve kopma tiplerinin değerlendirilmesinde ışık mikroskobu kullanılmıştır. Elde edilen veriler Kruskal Wallis, Wilcoxon İşaret ve Mann Whitney U testiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This in-vitro study was to evaluate of microtensile bond strength, failure mode, microleakages and microhardness values of newly developed glass carbomer cement (GCP Glass Carbomer, Leiden, Holland) compare to compomer (Dyract Extra, York, USA) and glass ionomer cement (SDI Riva Self Cure, Bayswater, Australia) restorative material commonly used in pediatric dentistry. Total of 112 second deciduous molars, of which 52 teeth for microleakage and 60 teeth for microtensile bond strength test, were used. Twenty five cylindrical specimens (5 mm in diameter × 2 mm in length) were prepared from each restorative materials, using pleksi-glass molds for the microhardness test. The microleakage of restorative materials were assessed with 'dye penetration test method'. Bond strength to dentin of glass carbomer, compomer and glass ionomer was assessed with 'microtensile bond strength test'. The microhardness values of restorative materials were evaluated with 'Vicker's microhardness test'. Stereomicroscope was used for evaluation of microleakage and failure mode of the restorative materials. Data were statistically analyzed by Kruskal Wallis, Wilcoxon Sign and Mann Whitney U test. Statistical significance was accepted at p < 0,05. According to the microleakage test results; it was found that there was no significant difference between occlusal and gingival microleakage values of glass carbomer cement and compomer (p>0,05). On the other hand, despite the similar microleakage scores of glass carbomer and compomer was found in occlusal, there was statistically significant difference related to microleakage scores among glass ionomer cement, compomer and glass carbomer in gingival (p0,05). Microtensile bond strength values of compomer was higher than glass carbomer and glass ionomer (p0,05).