Tekirdağ ilinde ilköğretim fen eğitiminde biyoteknoloji farkındalığı
Biotechnology awareness in elementary science education in Tekirdağ province
- Tez No: 712304
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DIBIRDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tekirdağ il sınırları içinde resmi ve özel ortaokullarda görev yapan Fen Bilimleri öğretmenlerinin biyoteknoloji farkındalıklarını belirlemektir. Araştırmada, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Tekirdağ'da görev yapan 197 Fen Bilimleri öğretmenine Cronbach Alpha güvenirlik değer 0,75 olan bir“Biyoteknoloji Tutum Ölçeği”uygulanmış ve elde edilen veriler Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H ve Games-Howell Post-Hoc testleri ile SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Fen Bilimleri öğretmenlerinin biyoteknoloji farkındalık düzeyleri ile cinsiyet, eğitim durumu, mezun olunan bölüm/program ve mezun olunan fakülte değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Fen Bilimleri öğretmenlerinin biyoteknoloji farkındalık düzeyleri ile mesleki deneyim ve eğitim hayatında biyoteknoloji dersi alma durumlarına göre anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to identify biotechnology awareness of elementary science teachers who work in public and private elementary schools in Tekirdağ province and districts. In this study,“Biotechnology Attitude Instrument”with Cronbach Alpha score 0,75 is administered to 197 elementary science teachers who work in Tekirdağ in 2018-2019 school year and collected data is analyzed with Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H ve Games-Howell Post-Hoc tests by using SPSS 25.0 package software. As a result, elementary science teachers' awareness towards biotechnology do not differentiate significantly with regards to variables that are gender, level of education, department they graduated from and faculty they graduated from. It is detected that there are significant differences in biotechnology awareness of elementary science teachers according to level of experience and taking a biotechnology course during their education variables.