Definition and validation of hyperelastic material using finite element hyperelastic models
Sonlu eleman hiperelastik modeller kullanılarak elastomerin tanımlanması ve doğrulanması
  1. Tez No: 712322
  2. Yazar: FAISAL AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Elastomerler, çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan bir malzeme olup inşaat, elastomerleri farklı yapı elemanlarında kullanan endüstrilerden biridir. Hiperelastik elemanlar üzerinde yapılan fiziksel testler genellikle zaman ve özel ekipman gerektirir, bu nedenle bu tip elemanlar için sonlu eleman modeller oluşturmak daha pratik olacaktır. Bu elemanların farklı yükler altındaki davranışlarını incelemek için, doğrusal olmayan hiperelastik davranışı doğru bir şekilde tahmin etmek için doğru bir gerinim potansiyel enerji fonksiyonu (SPEF) seçilmelidir. Bu araştırma, sismik yatay kuvvetlere direnmek için orijinal olarak yapı temelinde kullanılan elastomerik yatak numunesinde kullanılan kauçuk elastomer için en doğru hiperelastik modeli tanımlamayı ve seçmeyi amaçlamaktadır. Hiperelastik modelleri tanımlamak için gerekli olan deneyler yapıldı ve farklı hiperelastik modeller için gerinim enerjisi fonksiyonunu değerlendirmek için Sonlu elemanlar yazılımı kullanıldı. Bu tip kauçuğa uyan en iyi modeli bulmak için altı farklı hiperelastik model arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Doğru modeli seçmek için eğri uydurma yöntemi kullanıldı. Birden fazla modelle bu öğe davranışının doğru bir tahminini verdi. Bu farklı davranışlar altında simülasyon tahmininin geçerliliğini kontrol etmek için elastomerik çift tesirli kesme numuneleri üzerinde iki fiziksel doğrulama testi (Çift tesirli kesme) de gerçekleştirilmiştir. Her ikisi de deneysel sonuçla en iyi eğri uyumuna sahip olduğundan, çift tesirli kesme testini simüle etmek ve doğrulamak için polinom ve Ogden modelleri seçilmiştir. Polinom formu, çift tesirli kesme testi modellemek için en doğru seçim olup ve sonlu eleman simülasyonu, eğri uydurma ve hata yüzdesi açısından numune davranışını en doğru tahmin ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Elastomers are a commonly used material in various industries, constructions are one of the industries that use elastomers in different structural elements. Physical tests on hyperelastic elements generally required time and special types of equipment, therefore it will be more practical to create digital models for this type of element. To study these elements' behavior under different loads, a correct strain potential energy function (SPEF) should be selected to predict the nonlinear hyperelastic behavior accurately. This research aims to define and select the most accurate hyperelastic model for rubber elastomer used in an elastomeric bearing sample, which is originally used on structure foundation to resist seismic horizontal forces. The required experiments to define hyperelastic models were performed, Finite element software was used to evaluate strain energy function for different hyperelastic models. Comparisons were made between six hyperelastic models to find the best model that can fit this type of rubber. Curve fitting method was used to select the accurate model. Multiple models gave an accurate prediction of this element behavior. Two physical validation tests (Double Shear) were also performed on elastomeric double shear specimens to check the validity of simulation prediction under these different behaviors. Polynomial and Ogden models were selected to simulate and validate the double shear test since both had the best curve fit with the experimental result. Polynomial form was the best choice to model double shear test and the finite element simulation showed an accurate prediction for specimen behavior in terms of curve fitting and error percentage.