Sosyal medya ortamları olarak katılımcı sözlüklerde dijital akran zorbalığının inşası
Construction of digital peer bullying in participatory dictionaries as a social media environments
  1. Tez No: 712367
  2. Yazar: HÜRDEN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Akran zorbalığı olgusu, geçmişten günümüze dek çoğunlukla okullarda görülen önemli bir problem olarak karşımıza çıkmıştır. Günümüzde medya ve iletişim sistemlerinin geçirdiği büyük değişimler sonucunda, internet kullanımının çok büyük oranda artması ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşması sonucunda bireyler bu platformlara önemli ölçüde zaman ayırmaktadır. Özellikle de ergenler arkadaşları ile haberleşmek ve etkileşim sağlamak, hayatlarından kesitler sunmak, yeni arkadaşlar edinmek, beğenilerini, hayat tarzlarını ve düşünce biçimlerini aktarmak için sosyal medya hesapları kullanmaktadırlar. Bu çalışmada öncelikle dijital akran zorbalığının zeminini oluşturan iki unsur olan dijital iletişim teknolojileri ve geleneksel akran zorbalığı incelenmiştir. Dijital akran zorbalığının bir önceki boyutu olan geleneksel akran zorbalığının pratik olanakları, akran zorbalığının tarafları olan zorba ve kurban ilişkisi ve özellikleri, akran zorbalığını etkileyen faktörler ortaya konmuştur. Bu bilgiler ve kuramlar ışığında dijital akran zorbalığı olgusu tanımlanmış, dijital akran zorbalığının karakteristik özellikleri, türleri ve gerçekleşme biçimleri ortaya konmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise dijital iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte oldukça önemli bir popülariteye, yazara ve konu başlıklarına sahip olan katılımcı e-sözlüklerde yer alan akran zorbalığına ve dijital akran zorbalığına yönelik yazar entryleri incelenmiştir. Bu entryler bir nitel veri analiz programı olan MaxQda ile analiz edilmiştir. Daha önce dijital akran zorbalığı olgusuna dair bir katılımcı e-sözlük analizi bulunmamasından ötürü bu çalışma ile alan yazına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of peer bullying has emerged as an important problem mostly seen in schools from past to present. Today, as a result of the great changes that the media and communication systems have undergone, the increase in the use of the internet and the widespread use of social media platforms, individuals devote a significant amount of time to these platforms. In particular, adolescents use social media accounts to communicate and interact with their friends, to present slices of their lives, to make new friends, to convey their tastes, lifestyles and ways of thinking. In this study, first of all, digital communication technologies and traditional peer bullying, which are the two elements that form the basis of digital peer bullying, are examined. The practical possibilities of traditional peer bullying, which is the previous dimension of digital peer bullying, the relationship between the bully and the victim, which are the parties of peer bullying, and their characteristics, and the factors affecting peer bullying have been revealed.In the light of this information and theories, the phenomenon of digital peer bullying has been defined, and the characteristics, types and realization forms of digital peer bullying have been revealed. In the last part of the study, author entries on peer bullying and digital peer bullying in participatory e-dictionaries, which have a very important popularity, author and subject headings with the development of digital communication technologies, were examined. These entries were analyzed with MaxQda, a qualitative data analysis program. Since there was no participant e-dictionary analysis on the phenomenon of digital peer bullying before, this study aimed to contribute to the literature.