Türkiye akademisinde göç ve kültür çalışmaları
Migration and cultural studies in Turkish academic literature
  1. Tez No: 712378
  2. Yazar: ASUMAN KÜBRA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ILGIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye toplumu, 2011 yılından bu yana, Suriye'den göç eden insanlarla neredeyse 10 yıllık bir birlikte yaşama tecrübesi edinmiştir. Bu zaman dilimi içerisinde Türkiye'de göç çalışmaları ve araştırmalarına ilgi hızla artış göstermiş, projelere gelen destek ve fonlarla birlikte daha fazla saha çalışmasının önü açılmış ve konuyla ilgili yazılan rapor, tez, makale vb. yayınların sayısında yükselen bir ivme yakalanmıştır. İstihdam, eğitim ve sağlık gibi konuların yanı sıra aynı mekanı paylaşan iki toplumun birlikte yaşama pratiği ve kültürü de pek çok kavram altında tartışılmaya başlanmıştır. Sürecin misafirlikten kalıcılığa uzanan yapısı gerek siyaset yapımında gerek akademik literatürde entegrasyon, uyum, çokkültürlülük gibi kültürü de içeren kavramların/yaklaşımların ön plana çıkmasına neden olmuş ya da çıkması gerekliliğini doğurmuştur. Bu araştırma, göç ve bir arada yaşama konusunda önemli bir yer teşkil eden kültür kavramının Türkiye akademisindeki çalışmalarda nasıl yer aldığını, dolayısıyla Türkiye akademisinde Suriye göçü ve kültür konusunun nasıl çalışıldığını anlamaya çalışmaktadır. Bu amaçla Dergipark üzerinde yapılan taramayla elde edilen makaleleri biçim ve içerik açısından 12 farklı kategori altında değerlendiren bu araştırma, Türkiye'de konuyu çalışan akademik makalelerin artışta olduğu, en çok doktor öğretim üyelerinin konuyu çalıştığı, yazılan makalelerin %55.9'un tek yazarlı olduğu ve %55.9 oranında kadın yazarlar tarafından yazıldığı ve makalelerin en çok entegrasyon ve uyum kavramlarını kullandığı gibi birtakım sonuçlara ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 2011, Turkish and Syrian societies have gained nearly ten years of“living together”experience in Turkey. Throughout this period, migration research and study has rapidly developed, fundings for research and projects have significantly increased, resulting in opportunities for field research and rise in the number of reports, theses, and articles. In addition to issues such as employment, education, and health, politicians and scholars have begun to explore the daily practices and culture of the two communities sharing the same country/place under a variety of concepts. Syrians were viewed as temporary guests at first, but later their situation has become permanent. This circumstance has caused or necessitated the emergence of cultural concepts/approaches such as integration, social cohesion, harmony, and multiculturalism in both politics and academic writing. This study aims to determine how the notion of culture, which plays an important role in migration and cohabitation, is addressed in Turkish academic studies, and thus how the issue of Syrian migration and culture is examined in Turkish academia. The research examined the academic articles accessed through a Dergipark search in terms of form and content in 12 different categories. According to the findings, the number of academic articles written on the topic has been increasing in Turkey, 55.9% of the articles were single-authored and 55.9% were written by female authors, and the concepts of integration and cohesion are mostly used.