Ayaktan kemoterapi alan kanser hastalarına bakım verenlerin karşılanmayan destekleyici bakım gereksinimleri, bakım memnuniyeti ve bakım yükünün 65 yaş altı ve üzeri gruplar açısından karşılaştırılması.
Unmet supportive care needs, care satisfaction and care burden of caregivers of cancer patients receiving outpatient chemotherapy:comparison of caregivers aged 65 under and over.
  1. Tez No: 712490
  2. Yazar: BÜŞRA AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMATULLAH AKYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma, ayaktan kemoterapi tedavisi alan kanser hastalarına bakım veren 65 yaş altı ve üzeri bireylerin karşılanmayan destekleyici bakım gereksinimleri, bakım yükü ve bakım memnuniyetini belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Şehir Hastanesi ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran kanser tanısı ile izlenen ikinci ve üçüncü kür kemoterapi tedavisi alan 112 hastanın primer bakım verenleri alınmıştır. Araştırmada veriler, Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Veren Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Verenler İçin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği, Bakım Verenlerin Memnuniyeti Değerlendirme İndeksi ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 65 yaş altı bakım veren bireylerin karşılanmamış destekleyici bakım gereksinimleri toplam puanı 104,48±20,52, 65 yaş ve üzeri bakım veren bireylerin karşılanmamış destekleyici bakım gereksinimleri toplam puanı 100,96±19,12 bulunmuştur. Bakım Verenlerin Memnuniyeti Değerlendirme İndeksi toplam puanı 65 yaş altındaki bakım verenler için 51,16±6,91, 65 yaş ve üzeri bakım verenlerin ise 51,46±7,25 olup, her iki yaş grubundaki bakım verenlerin bakım memnuniyeti benzer düzeyde bulunmuştur.Araştırmamızda 65 yaş altı bakım verenlerin bakım yükünün 26,00±13,86, 65 yaş ve üzeri bakım verenlerin ise 27,23±15,28 olduğu saptanmış, her iki yaş grubundaki bakım verenlerin bakım yükü hafif düzey olarak değerlendirilmiştir. Altmış beş yaş altı bakım verenlerin destekleyici bakım gereksinimleri ile memnuniyet indeksi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, ters yönlü, orta dereceli bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca 65 yaş altı bakım verenlerin destekleyici bakım gereksinimleri ile bakım verme yükü arasında istatistiksel olarak anlamlı, doğrusal ve güçlü bir ilişki, 65 yaş ve üzeri bireylerin destekleyici bakım gereksinimleri ile bakım verme yükü arasında ise istatistiksel olarak anlamlı, doğrusal ve orta dereceli bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmamızda 65 yaş altı ve üzerindeki bakım veren bireylerin destekleyici bakım gereksinimleri, bakım memnuniyeti ve bakım yükü benzer düzeyde bulunup, yaş bağlamında anlamlı fark bulunmamıştır. Araştırma sonucuna göre; bakım yükünü azaltmak ve bakım memnuniyetini artırmak için bakım verenlerin değerlendirilmeleri, destek ihtiyacı olan konuların belirlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study conducted to compare the unmet supportive care needs, care burden and care satisfaction of caregivers, aged under and over 65, of cancer patients receiving outpatient chemotherapy. Study sampled 112 primary caregivers caring for cancer patients undergoing 2nd and 3rd cycle chemotherapy in outpatient chemotherapy unit of Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital and Ankara City Hospital. In the study, data were collected using the Patient Descriptive Information Form, Caregiver Descriptive Information Form, Supportive Care Needs Scale for Caregivers, Caregiver Satisfaction Assessment Index and Zarit Caregiver Burden Scale. Data were analyzed with the t-test, ANOVA test, Pearson correlation test. The total score of unmet supportive care needs of caregivers under the age of 65 was 104.48±20.52, and 100.96±19.12 for caregivers aged 65. The total score of the satisfaction index of caregivers under the age of 65 was 51.16±6.91, and the total score of the satisfaction index of caregivers aged 65 and over is 51.46±7.25. Caregivers in both age groups had similar levels of care satisfaction. In our study, the burden of caregivers under the age of 65 was 26.00±13.86, and that of caregivers aged 65 and over was 27.23±15.28. Care burden perception levels were found to be mild for both age groups. A statistically significant, inverse, moderate relationship was found between the supportive care needs of caregivers under the age of 65 and satisfaction. In addition, it was determined that there was a statistically significant, linear and strong relationship between the supportive care needs of caregivers under the age of 65 and the burden of caregiving, and a statistically significant, linear and moderate relationship between the supportive care needs and caregiving burden of individuals over the age of 65. In our study, supportive care needs, care satisfaction and care burden of caregivers under and over 65 years of age were found to be similar, but no significant difference was found in terms of age. According to the results of the study; in order to reduce the burden of care and to increase care satisfaction, it is recommended to do a routine assessment for caregivers and determine the support areas, needs of caregivers.