Ebeveynlere verilen planlı eğitimin ev ortamında sigara içilme durumuna ve 0-5 yaş arası çocukların pasif içicilik maruziyetine etkisi
The effect on passive smoke exposure of children between 0-5 years and smoking status in the home environment of planned education given to parents
- Tez No: 712489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, ebeveynlere verilen planlı eğitimin ev ortamında sigara içilme durumuna ve 0-5 yaş arasındaki çocukların pasif içicilik maruziyetine etkisini belirlemek amacıyla tek grupta öntest-sontest yarı deneysel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas il merkezinde bulunan Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezine 01.09.2019-30.06.2020 tarihleri arasında kayıtlı, 0-5 yaş arası en az bir çocuğa sahip olan ve evlerinde sigara içilen ebeveynler arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 40 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Ebeveynlerin Ev Ortamında Sigara İçme ve Sigara İçimine Yönelik Önlem Alma Davranışlarını Değerlendirme Formu ve Ölçüm ve İzlem Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, çoklu ölçümlerde tek yönlü ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Regresyon Analizi ve Kaplan Meier Sağkalım Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a pretest-posttest quasi-experimental study in a single group in order to determine the effect of the planned education given to the parents on the smoking status in the home environment and the passive smoking exposure of children aged 0-5. The research was carried out with 40 parents selected by simple random sampling method among parents who were registered to Yunus Emre Family Health Center in Sivas city center between 01.09.2019-30.06.2020, had at least one child between 0-5 years old, and smoked in their homes. The data of the study were collected through the Introductory Information Form, the Fagerstrom Nicotine Addiction Test (FNBT), the Evaluation Form of the Parents' Smoking and Precautionary Behaviors Against Smoking in the Home Environment, and the Measurement and Monitoring Form. Descriptive statistics, one-way ANOVA analysis of variance in multiple measures, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Regression Analysis, and Kaplan Meier Survival Analysis was used to evaluate the data.