Effects of various parameters on the containment of pandemics
Çeşitli parametrelerin pandemilerin sınırlandırılmasına etkileri
- Tez No: 712492
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES SEYFULLAH KOTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsan davranışı, ekonomik aktivite, aşılama ve sosyal mesafe, salgın yönetiminde ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş durumda. Bu çalışma, COVID-19 gibi pandemilerin kontrol altına alınması sürecinde insan davranışı, ekonomik aktivite, aşılama ve sosyal mesafe gibi çeşitli parametrelerin etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek için, burada MATLAB 2019b'de üretilen bilgisayar kodları aracılığıyla stokastik geçiş (bulaş) olaylarıyla zaman dinamik bir ağa dayalı faktör-tabanlı bir model geliştirilmiştir. Söz konusu ağ, gerçek dünyadaki bir sosyal ağdan inşa edilmiştir. Sosyal ağ verileri üç kategoriye ayrılmıştır: ev, işyerleri ve sosyal çevre. Sonuç olarak, ev içi ve ev dışı ortamların pandeminin genel yayılmasına katkısını anlamamızı sağlamıştır. Yabani tip COVID-19 ve delta varyantının yayılmasını azaltmak için gereken koşullar analiz edildi. Amaca yönelik ajan-tabanlı modelimiz tarafından on binlerce bireysel tabanlı simülasyon dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Simülasyonlara uyan bir fonksiyon kullanılmış olup bu girişim, COVID-19'un kontrol altına alınmasına ilişkin farmasötik ve farmasötik olmayan müdahaleler arasındaki etkileşimi keşfetme fırsatı vermiştir. Çalışma saatlerini değiştirmenin veya 4 güne kadar evde kalma kısıtlamalarının uygulanmasının, temel çoğaltma sayısı R_{0\ }'ı önemli ölçüde azaltmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca başka hiçbir önlem uygulanmadığında başarılı aşılamanın R_0 'ı 1'in altına getirmediği görülmüştür. Enfeksiyonların çoğunun, R_0
Özet (Çeviri)
Human behavior, economic activity, vaccination, and social distancing are inseparably entangled in epidemic management. This study aims to investigate the effects of various parameters such as human behavior, economic activity, vaccination, and social distance on the process of the containment of pandemics such as COVID-19. To achieve this, an agent-based model based on a time-dynamic network with stochastic transmission events has been developed via the computer codes produced here in MATLAB 2019b. The network is constructed from a real-world social network. The social network data has been categorized into three categories: home, workplaces, and social environment. Consequently, it has allowed us to understand household and non-household environments contribution to the overall dissemination of the pandemic. The conditions needed to mitigate the spread of wild-type COVID-19 and the delta variant have been analyzed. Tens of thousands of individual-based simulations have been carefully executed by our purposeful agent-based model. A function that fits the simulations has been used and this attempt has given the opportunity to explore the interaction between pharmaceutical and non-pharmaceutical interventions on containment of COVID-19. It has been found that changing working hours or implementing stay-at-home restrictions, up to 4 days, does not significantly reduce the basic reproduction number R_0. It has also been found that successful vaccination does not bring R_0 below 1 when no other measures are implemented. It has been concluded that although most of the infections occurred in homes when R_0