Kedi ve köpeklerde açık yaralarda crsytalin sprey ve froximun tozun iyileşme üzerine olan etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparative investigation of the effects of crsytalline spray and froximun on the healing of open wound in cats and dogs
  1. Tez No: 712497
  2. Yazar: VOLKAN HAVABİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yara iyileşmesini hızlandırmak için birçok topikal ürün önerilmektedir. Topikal ilaçların potansiyel yararları, potansiyel sitotoksik etkilerinden ağır basmalıdır ve bunun için Hipokloröz asit ve klinoptilolit kullanılabilmektedir. Çalışmamızda, bu etken maddelere sahip preparatlar olan Crystalin Sprey ve Froximun Toz'un yara iyileşmesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmalı olarak araştırılması amaçlanmıştır. Yara şikayetine sahip farklı yaş, ırk, tür, cinsiyet ve kilodaki sahipli toplam 12 hayvan (kedi-köpek) çalışmanın materyalini oluşturmuştur. Bu hayvanlar iki gruba ayrılarak tedavileri yapılmıştır. Crystalin sprey kullanılan gruptaki yaraların günlere göre dağılımları Friedman varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmede, yara alanlarının günlük değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir (p=0.001). Crystalin sprey ile yara iyileşmesinde en erken 19. günde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir (p0.05). Her iki etken maddeye sahip preparatlar piyasada yaygın olarak bulunsa da, maddi boyut düşünüldüğünde Hipokloröz asit preparatları tedavi devamlılığında daha uygun bir maliyet ile yara iyileşmesi sunabilmektedir. Ayrıca gerek veteriner hekim gerek hayvan sahipleri tarafından kolaylıkla ve efektif bir şekilde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte toz yapıdaki klinoptilolit, her ne kadar klinik ortamında veteriner hekimler tarafından kolayca uygulanıp toz-yara ilişkisi uygun bir bandaj ile sağlanabilse de hayvan sahipleri tarafından uygulanması ve tedavi devamlılığın sağlanmasında noktasında bir takım zorluklar yaşanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Many topical products are recommended to accelerate wound healing. The potential benefits of topical drugs must outweigh their potential cytotoxic effects, and Hypochlorous acid and clinoptilolite can be used for this. In our study, it was aimed to comparatively investigate the effects of Crystalin Spray and Froximun Powder, which are preparations with these active ingredients, on wound healing. The material of the study consisted of a total of 12 owned animals (cats and dogs) of different ages, breeds, species, sexes and weights. These animals were divided into two groups and treated. The distribution of the wounds in the Crystalin spray and Froximun powder groups according to days was evaluated by Friedman analysis of variance. Daily changes of the wound areas showed a statistically significant difference (p=0.001). A statistically significant difference was observed at the earliest 19th day in wound healing with Crystalin spray (p0.05). Although preparations with both active ingredients are widely available in the market, Hypochlorous acid preparations can offer wound healing at a more affordable cost in the continuation of treatment, considering the financial size. In addition, it can be applied easily and effectively by both veterinarians and animal owners. However, although clinoptilolite in powder form can be easily applied by veterinarians in the clinical environment and the powder-wound relationship can be provided with a suitable bandage, some difficulties may be experienced in its application by animal owners and in ensuring the continuity of treatment.