Alzheımer hastalığına karşı moleküler modelleme yöntemi kullanılarak yeni inhibitörlerin dizayn edilmesı ve farklı in silico yöntemler kullanılarak bu inhibitörlerin ilaç benzerlik ve admet profillerinin değerlendirilmesi
Design of new inhibitors against Alzheimer's disease using molecular modeling and evaluation of the drug similarity and admet profiles of these inhibitors using different in silico methods
- Tez No: 712496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Alzheimer hastalığı amiloid beta birikimi, tau hiperfosforilasyonu ve kolinerjik iletimin azalmasıyla karakterize multifaktöriyel bir hastalıktır. Buradan hareketle bu tez çalışmasında sinnnamaldehit ve vanilinin Schiff bazları ve amin türevlerinin asetilkolinesteraz (AChE), bütirilkolinesteraz (BChE), beta sekteraz (BACE1), glikojensentazkinaz 3 beta (GSK3ß), histondeasetilaz 2 ve 6 enzimleri üzerindeki inhibitör etkisi değerlendirilmiştir. Öncelikle“Swiss Target Prediction ve Similarity Ensembl Approach”araçlarıyla etken maddelerin belirlenen enzimlerin hangilerini hedefledikleri belirlenerek“Autodock 4.2.2”yazılımı ile moleküler docking ve ilaç benzerlik-toksiloji analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda tüm bileşiklerin en az iki hedef enzim üzerinde inhibitör etki yaptığı görülmüştür. Ayrıca tüm bileşiklerin Lipinski'nin 5 kuralına uyduğu ve toksikolojik sınırlarda olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak bileşiklerin çoklu ilaç stratejisinde değerlendirilebileceği ve nöroprotektif olarak anti-Alzheimer ajanı olarak kullabilecek düzeyde olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a multifactorial disease characterized by amyloid beta deposition, hyperphosphorylation and decreased cholinergic transmission. From this point of view, in this study, the inhibitory effects of cinnnamaldehyde and vanillin Schiff bases and amine derivatives on acetylcholinesterase (AChE), butyrylcholinesterase (BChE), beta secretase (BACE1), glycogensynthase kinase 3 beta (GSK3ß), histondeacetylase 2 and 6 enzymes were evaluated. First of all, by using the“Swiss Target Prediction and Similarity Ensembl Approach”tools, which enzymes were determined by the active substances, molecular docking and drug similarity-toxicology analyzes were performed with the“Autodock 4.2.2”software. As a result of the analysis, it was observed that all compounds had inhibitory effects on at least two target enzymes. In addition, it was determined that all compounds comply with Lipinski's 5 rule and are within toxicological limits. As a result, it is thought that the compounds can be evaluated in a multi-drug strategy and used as a neuroprotective anti-Alzheimer's agent.