Transition of bank space in the digital age
Dijital çağda banka mekanının dönüşümü
  1. Tez No: 712517
  2. Yazar: EMİNE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ASILİSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Lefebvre'in mekâna dair yaptığı tanımlamalar tartışılmış ve dijitalleşme ile birlikte farklı disiplinlerden Mitchell, Manovich gibi kuramcıların dijital mekân yorumları ile dijitalleşen mekândan dijital mekâna geçiş kavramı banka mimarisi üzerinden ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Dijital teknolojilerin mekâna dahil olmasıyla fiziksel mekân ve sanal mekân arasında geçiş formu olan melez mekanlar ortaya çıkmıştır. Mekandaki bu dönüşümler kullanıcı ile etkileşime geçmek için fiziksel gerçekliğe duyulan ihtiyacı azaltmıştır. Mekânın sanallaşması fikrinde merkezi olmayan dağıtım kanallarının ve web 3.0'ın önemli etkileri vardır. Hem dağıtılmış kanallar hem de kripto paraların fiziksel gerçekliğe ihtiyaç duymayan işlem yapılarına bakıldığında, birçok önde gelen banka ve finans kurumlarının merkezlerini ve şubelerini bu dönüşme adapte ettikleri gözlemlenmektedir. Finans ve teknoloji ilişkisinin oluşturduğu dönüştürücü etkinin kullanıcıdaki ve mekandaki karşılığının en hızlı gözlemlenebileceği alan olarak tez kapsamında banka şubelerindeki dönüşümün incelenmesini anlamlı bulunmuştur. Mekânın nasıl bir bilgi ile üretildiğine yönelik araştırma için temel kaynakların yanısıra birçok makale ve tez tarandı. Banka mimarisindeki dönüşüme yönelik analiz içinse banka planları incelenmiştir. Tarihinin ilk dönemlerinden itibaren bankacılık işlemlerinin ihtiyaç duyduğu ve buna göre şekillenen mekânın, günümüzde bankacılık işlemlerini gerçekleştirdiği dijital ara yüzler tartışılmış ve gelecekte mekânın ele alınış biçimine ve tasarım kararlarına dair öngörüde bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Lefebvre's definitions of space have been discussed and interrelated to digital space interpretations through theorists from different disciplines such as Mitchell and Manovich, and the concept of transition from digitalized space to digital space through bank architecture. With the inclusion of digital technologies in the space, hybrid spaces have emerged as a transitional form between physical and virtual space. These transformations in the space have reduced the need for the physical environment to interact with the user. Decentralized distribution channels and web 3.0 have important implications for the idea of virtualization of space. Considering both the distributed network protocol and the transaction structures of cryptocurrencies that do not need physical reality, it is observed that many leading banks and financial institutions have adapted their headquarters and branches to this transformation. It was found meaningful to examine the transformation in bank branches within the scope of the thesis as the area where the transformative effect created by the relationship between finance and technology can be observed the fastest in the user and in the place. The digital interfaces of the space, which has been needed by banking transactions since the first periods of its history and shaped accordingly that banking transactions today, have been discussed and it has been tried to predict the way the space will be handled and design decisions in the future.