Yapay sinir ağlarını kullanarak sayısal görüntülerde kenar tespiti için optimum bir yaklaşım
An optimum approach for digital image edge detection with artificial neural network
  1. Tez No: 712550
  2. Yazar: YOSSF AHMED AHMED GHİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kenar algılama, dijital bir görüntüde, süreksizliklerin olduğu yerlerde görüntü parlaklığının keskin veya daha resmi olarak değiştiği noktaları belirlemeyi amaçlayan çeşitli yöntemlerdir. Kenar algılama, örüntü tanıma, özellik çıkarma ve bilgisayarla görme gibi farklı görünü işleme işlemlerindeki en temel görevlerden biridir. Çeşitli matematiksel yöntemler içerir ve görüntü parlaklığının keskin bir şekilde değiştiği noktalar tipik olarak“kenarlar”adı verilen bir dizi eğri çizgi parçası halinde düzenlenir. Bu tezde, yapay sinir ağları kullanılarak sayısal görüntülerin kenarı araştırılmıştır. Dijital görüntülerin kenarlarını bulmak için çeşitli yöntemler ve algoritmalar vardır. Son yıllarda oldukça ilgi gören bu yöntemlerden biri de yapay sinir ağlarının kullanılmasıdır. Burada, klasik Sobel yönteminden elde edilen kenar bulma görüntüsü, yapay sinir ağı için bir öğretmen olarak kullanılır. Deneysel sonuçlar, sinir ağlarının kullanımının klasik yöntemlerle elde edilen görüntü kenarlarında önemli bir gelişme sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Edge detection is a variety of methods aimed at identifying points in a digital image where image brightness changes sharply or more formally where discontinuities exist. Edge detection is one of the most fundamental tasks in different image processing operations such as pattern recognition, feature extraction and computer vision. It involves various mathematical methods, and the points where the image brightness changes sharply are typically arranged into a series of curved line segments called“edges”. In this thesis, the edge of digital images is investigated using artificial neural networks. There are various methods and algorithms for finding the edges of digital images. One of these methods, which has attracted a lot of attention in recent years, is the use of artificial neural networks. Here, the edge finding image obtained from the classical Sobel method is used as a teacher for the neural network. Experimental results show that the use of neural networks provides a significant improvement in image edges obtained by classical methods.