Rektum kanserinde mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting mortality and morbidity in rectum cancer
- Tez No: 712556
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SAYLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada spesifikleşmenin olmadığı bir hastanede, rektum kanseri nedeniyle operasyon uygulanan hastalarda postoperatif komplikasyon ve mortalite gelişimi üzerine etkili risk faktörlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 1999-Ocak 2008 tarihleri arasında kliniğimizde operasyon uygulanan ve rektum kanseri tanısı patolojik olarak doğrulanan tüm hastalar geriye dönük olarak incelendi. Ardışık olarak tanı konan 75 primer rektum kanserli hasta çalışmaya alındı. Bulgular: Mortalite ve morbidite etkilenen faktörler ileri yaş, düşük albümin düzeyi, perioperatif kan transfüzyonu ve postoperatif yoğun bakım desteği (p0.05). Sonuç: Tümör ile ilişkili faktörler ve seçilen cerrahi prosedür bağımsız olarak rektum kanseri için cerrahi sonrası mortalite ve morbidite ile ilişkili değildir. Bu nedenle cerrahi için hasta seçiminde hastanın klinik durumu üzerine odaklanılmalıdır. Hasta sayısının az olmasına rağmen sonuçlarımız spesifik merkezlerinkine benzerdir; hastaların klinik durumu mortalite ve morbiditenin en önemli nedenidir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to examine the risk factors for postoperative complications and mortality among patients with rectal cancer when treated by surgery in a non-specialized hospital. Methods: A retrospective review of all patients who underwent surgery for pathologically confirmed rectal cancer at our clinic between January 1999 and 2008 was conducted. A consecutive series of 75 primary rectal cancer patients was evaluated. Results: The factors that affected mortality and morbidity were advanced age, low albumin level, perioperative blood transfusion, and postoperative intensive care support (p0.05). Conclusion: Tumor-related factors and choice of procedure are not independently associated with mortality and morbidity after surgery for rectal cancer. Therefore, patient selection for surgery should focus on the clinical status of the patients. In spite of the fewness of the cases, our results are similar to those of specialized hospitals for rectal cancer surgery, i.e., the clinical status of the patients is the leading cause of mortality and morbidity.