CNC makinesi kesme parametrelerinin ceviz odunun yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of CNC machine cutting parameters on surface roughness of walnut wood
  1. Tez No: 712617
  2. Yazar: OSMAN KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ahşap işleme makineleri, mobilyada endüstrisinde önemli yer tutmaktadır. Bu makinelerden en önemlilerinden birisi CNC makineleridir. CNC makinelerini çalıştırmak için çeşitli takım yolu ayarları vardır. Bunlar; bıçak motoru hızı, besleme hızı, bıçak adımı, bıçak dalma miktarı, dalma hızı, işleme stratejisidir. Yapılan bu ayarlamaların değişmesi ile CNC makinelerinde işlem süresi ve yüzey kalitesi değişmektedir. Bu ise günlük yapılan iş miktarını ve dolayısıyla kapasiteyi etkilemektedir. Bu çalışmada, CNC tezgâhında farklı bıçak hızı, bıçak adımı ve devir hızı kullanılarak masif ağaç malzemenin yüzey pürüzlülüğü ve işlem süresi belirlenmeye çalışılmıştır. Yüzey kalitesinin değişmesi malzemenin kalitesini belirlemekte, işlem süresinin değişmesi ise günlük yapılan iş miktarını ve dolayısıyla kapasiteyi etkilemektedir. Önceki çalışmalarda mühendislik ürünü ağaç malzemelere uygulama alanlarıyla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ancak, doğrudan masif malzemeye CNC tezgâhlarında bıçak hızı, bıçak adımı ve devir hızını değiştirerek yüzey pürüzlülüğü ve işlem süresi ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı; masif ağaç malzemenin CNC makineleri ile işlenmesi esnasında, takım yolu ayarlarının yüzey pürüzlülüğü ve işlem süresi üzerine etkisini belirlemektir. Elde edilen verilere göre; bıçak motoru hızının artması ile genel olarak pürüzlülük değerlerinde (Ra, Rp, Rv) bir düşüş olduğu görülmüştür. Fakat bıçak adımı ve besleme hızının artmasıyla yüzey pürüzlülüğünün arttığı belirlenmiştir. Genel olarak, motor hızı arttıkça ve bıçak adımı ve besleme hızı azaldıkça yüzey pürüzlülüğü azalmakta olduğu ve bıçak adımı ve besleme hızı azaldıkça işlem süresinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Woodworking machines have an important place in the furniture industry. One of the most important of these machines is CNC machines. Various tool path codes are generated to operate CNC machines. These are spindle speed, feed rate, and step over, plunge rate, machining strategy. The processing time and surface quality for the part processed in CNC machines changes with the change of these adjustments. This affects the amount of work done daily and therefore the capacity. In this study, it was tried to determine the surface roughness and processing time of solid wood material by using different spindle speed, step over and fate rate on the CNC machine. The change in the surface quality determines the quality of the material, and the change in the processing time affects the daily amount of work done and therefore the capacity. However, no study was found about surface roughness and processing time by changing spindle speed, step over and fate rate directly on solid material CNC machines. The aim of this study is to determine the effect of tool path settings on surface roughness and processing time during the processing of solid wood material with CNC machines. According to the data obtained; it is seen that there is a decrease in the roughness values (Ra, Rp, Rv) in general with the increase of spindle speed. However, it is determined that the surface roughness increases with the increase of step over and feed rate. In general, it has been found that the surface roughness decreases as the spindle speed increases and the stepover and feed rate decrease, and the processing time increases as the step over and feed rate decrease.