Arıtma çamurlarından enerji eldesinin araştırılması
Investigation of energy recovery from sewage sludge
  1. Tez No: 712687
  2. Yazar: TUNÇ KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKTAY COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, susuzlaştırılmış kentsel atık su arıtma çamuru ve doğalgazın birlikte yakıldığı bir enerji santralinin performans incelemesi yapılmıştır. Enerji santralinin toplam kapasitesi 1 MW'e indirgenmiş ve tüm analiz sonuçları buna göre ölçeklendirilmiştir. Enerji santralinin enerji performansı, termodinamik analizyöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Kuru bazlı kentsel atık su arıtma çamuru C4,13H8,58O2N0,61S0,04 bileşiği ile formülüze edilmiştir. Santraldeki enerji kayıpları ayrıntılı olarak tespit edilmiştir. Net santral verimi %9,095 olarak bulunmuştur. Kurulum kapasitesi bağlamında değerlendirildiğinde, yıllık bazda sistem kapasite kullanım oranı %81,9'dur. Enerji santrali, 1 MW kurulu güç için yıllık 7,177 GWh elektrik üretilebilmekte ve yıllık yaklaşık 72.416 ton kentsel atık su çamurunu ortadan kaldırabilmektedir. Elektrik üretiminden meydana gelen ortalama CO2 salınımı değeri ise 888 gram CO2/kWhe olarak bulunmuştur. Bu çalışmada literatürde ilk defa olarak duman gazının özgül ısısı iki ayrı bileşene ayrılarak hesaplanmış ve önemli denklikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the performance of the co-combustion of municipal dewatered sewage sludge and natural gas in a power plant. The total capacity of the power plant was reduced to 1 MW and all results of the analysis were scaled accordingly. Thermodynamic analysis methods were carried out to evaluate the energetic performance of the power plant. The dry-based municipal sewage sludge was formulised as the fictive molecule of C4.13H8.58O2N0.61S0.04. Energy losses in the power plant were determined in detail. The net plant energy efficiencies were found to be 9.095%. When evaluated in terms of installation capacity, the annual system capacity utilization rate is 81.9%. The power plant can generate annual electricity of 7.177 GWh for 1 MW of installed power and can eliminate approximately 72,416 tonnes of municipal dewatered sewage sludge annually. The average value of CO2 emissions from electricity generation was found to be 888 g of CO2/kWhe. In this study, for the first time in the literature, the specific heat of smoke was calculated by dividing it into two separate components and significant equivalences were obtained.