Tünellerin sayısal analiz ile modellenmesi
Modeling of tunnels with numerical analysis
  1. Tez No: 712723
  2. Yazar: BUSE ŞEYDA HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİLE URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya nüfusunun ve ihtiyaçların çoğalmasıyla birlikte ulaşım ihtiyacı artmıştır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda yeryüzü şekilleri nedeniyle ulaşımın zor olduğu bölgelere tünel iki tarafı açık kazılar (tünel) yapılmaya başlanmıştır. Tünel projeleri planlanırken en önemli etken doğadır. Bu yüzden planlama yapılırken, doğaya güvenilir bir şekilde yön vermek olan mühendisliğin en temel amacını göz önünde bulundurmalıyız. Karmaşık ve öngörmesi zor olan tünel projelerinin daha kolay çözülmesi ve modelin görsel olarak hazırlanması için sonlu elemanlar metotları ile çözümler yapılmaya başlanmıştır. Bu metotlar sayesinde geoteknik problemleri daha kolay belirlenmiş ve kısa sürede çözülür hale gelmiştir. Bu çalışmada sonlu elemanlar yöntemlerinden biri olan Plaxis 2D ile ikiz tünellerin çeşitli parametreler ile dinamik analiz yapılmıştır. Analizler sonucunda çıkan değerler grafikler ile yorumlanıp, karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda zemin modeline, analizden ne istenildiğine göre karar verilmesinin doğru olacağı saptanmıştır. Tüneller üzerinde bulunan bina yükünün düşey deformasyonları bir miktar azalttığı görülmüştür. Yeraltı su seviyesi incelendiğinde yeraltı su seviyesi aşağılara indikçe yatay deformasyon artarken düşey deformasyon ve boşluk suyu basıncında tam tersi durum gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the world population and needs, the need for transportation has increased. In line with these needs, tunnel excavations (tunnels) with open two sides have been started to be made in areas where access is difficult due to landforms. Nature is the most important factor when planning tunnel projects. Therefore, while planning, we must consider the most fundamental purpose of engineering, which is to steer nature reliably. Solutions with finite element methods have been started to be made in order to solve complex and difficult to predict tunnel projects more easily and to prepare the model visually. Thanks to these methods, geotechnical problems can be determined more easily and solved in a short timeIn this study, dynamic analysis of twin tunnels with various parameters was performed with Plaxis 2D, which is one of the finite element methods. The values obtained as a result of the analyzes were interpreted with graphics and compared. As a result of the comparisons, it was determined that it would be correct to decide on the soil model according to what is requested from the analysis. It has been observed that the building load on the tunnels slightly reduces the vertical deformations. When the groundwater level is examined, the horizontal deformation increases as the groundwater level goes down, while the opposite situation is observed in the vertical deformation and pore water pressure.