Kriminal alanda bulunan eser miktardaki delillerden DNA çekitlemesinde üç ayrı yöntemin karşılaştırılması
- Tez No: 71279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
6. ÖZET Tezimde bir kriminal bir olay incelemesi sırasında bulunabilecek eser miktardaki biyolojik materyalin incelenmesini amaçladık. Başarılı bir DNA tiplemesine gidebilmek için iyi bir başlangıç materyali gerekir. Doğru bir DNA çekitleme yöntemi başarılı bir çalışmanın sürdürülebilmesi için şarttır. Bu doğrultuda üç farklı DNA çekitleme yöntemini çeşitli örneklerde denedik ve sonçları kıyaslayarak en geçerli yöntemi saptadık. Bu amaçla gaz bezindeki kan lekesinden, buruşturulmuş bir kağıt paarçasında bulunabilecek döküntü epitelin DNA 'sini elde edip, kişi idantifikasyonunun yapılabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In my thesis we aimed to examine the biologic material found as trace evidence in criminal investigation. In order to make the DNA typing successful a very good starting material is required. A suitable DNA isolation methodology is essential for a suc cessful work. In this aspect, we compare three different DNA isolation methods (organic, chelex, silica) in our samples and tried to find out the most valid method. The results of the study showed that we can isolate identify and individualite very small amounts of DNA using silica extraction method. The already re ported chelex methodology, although applicable, compared to silica seems to be inferior, in epithelial cell extraction. We pro pose that the simple rapid and reliable silica method should be implemented to forensic science laboratories. ft