Şiddet içeren ve içermeyen suç davranışı gösteren antisosyal kişilik bozukluğu olgularının, kişilik özellikleri ve geçmiş yaşam deneyimleri açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 71278
  2. Yazar: HATİCE SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANSER ÇAKALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
98 Vl.OZET Bu çalışmada Antisosyal Kişilik Bozukluğunun şiddet içeren ve içermeyen suç davranışına yatkınlık açısından alt grupları olduğu varsayılmıştır. Şiddet içeren ve içermeyen grupların özellikleri, psikolojik değerlendirme ile şiddet davranışı olan grubun ayırdettirici nitelikteki kişilik özelliklerinin varlığı ve geçmiş yaşam deneyimleri ile şiddet davranışı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Şiddet suçu işlemiş 40 erkek olgu, şiddet içermeyen suç işlemiş 30 erkek olgu ile karşılaştırılmıştır. Tüm olgular adli makamlar tarafından ceza ehliyetlerinin belirlenmesi amacıyla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine gönderilmiştir. Bütün olgular DSM-1V tam sistemine göre Antisosyal Kişilik Bozukluğu olarak değerlendirilmiş ve ceza ehliyetleri tam olarak belirlenmiştir. Geçmiş yaşam deneyimlerini ve sosyo-demografik özellikleri saptamak amacıyla her iki gruba da araştırıcı tarafından oluşturulan bilgi formu, grupların kişilik özelliklerini değerlendirmek amacıyla MMP1 ( Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri ) ve işlenen suçun şiddet derecesini belirlemek için de Şiddet Derecelendirme Ölçeği ( Taylor ) uygulanmıştır. Geçmiş yaşam deneyimleri ve sosyo-demografik özelliklerin incelenmesi sonucu : Şiddet içeren suç davranışı gösteren grubun eğitim ve ekonomik düzeyinin düşük olduğu, aile bağlarının zayıf, ana-baba-çocuk ilişkisinin yetersiz olduğu, babalarında suç öyküsünün, bulunduğu, aile içinde şiddete tanıklık ettikleri ve şiddetle karşılaştıkları, çocukluklarında istismara (özellikle de fiziksel istismara ) uğradıkları ve ihmal edildikleri, ilk suç işleme99 yaşlanılın oldukça düşük olduğu ( 16 yaş), askerlikte ciddi disiplin sorunları yaşadıkları belirlenmiştir. Kişilik özellikleri açısından yapılan incelemede, şiddet içeren suç işleyen antisosyal kişilik bozukluğu olgularının kişilik özelliklerinde, ciddi şiddet eğilimlerinin, can yakıcı ve düşmanca tutumun, kötü toplumsal ilişkileri düşündürecek paranoid ( şüpheci ), benmerkezci, grandiyöz ( büyüklük ) ve narsisistik bir yapının varolduğu, anksiete, depresyon ve suçluluk duygulan yaşamadıkları, kötü çalışma ve evlilik yaşantısının veya karşı cins ilişkilerinde bozukluğun, aşın alkol ve madde kullanımı ile aşın içme ve acting-out (eyleme vurma) davranışlarının ardından ortaya çıkan özkıyım davramşlanmn ve içgörü yokluğunun temel oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY In this study it is hypothesized that there are subgroups of Antisocial Personality Disorder who have the intention to violent and nonviolent criminal behaviours.The characteristics of violent and nonviolent groups, the existence of differential personality patterns of violent behaviour group by psychological examination and the relationship between past life experiences and violent behaviour were investigated. 40 males who committed violent crimes compared with 30 males without violent crimes. All cases were sent to Bakırköy State Hospital for Psychiatric and Neurological Diseases by judicial system for determining criminal responsibility.All of the cases were diagnosed as Antisocial Personality Disorder according to DSM-IV and found criminally responsible of their crimes. Both groups were applied a questionnaire designed by the researcher to evaluate the past life experiences and sociodemographic data. MMP1 ( Minnesota Multiphasic Personality Inventory ) to evaluate the personality traits and Violence Rating Scale ( Taylor ) to evaluate the violence rate of the crime. Past life experiences and sociodemographic data questionnaire reveals that, the violent criminal behaviour group has a low educational and economic status, has weak familybonds, inadequate parent-child relationships, has witnessed violence in the family and they were the victims of violence and physical child abuse, has early crime history and has legal problems during military service. The fathers of the patients in this group have also crime history in their past.101 Personality evaluation suggests that antisocial personality disorder patients with violent criminal behavior has serious violence tendency, aggressive and hurting attitude, paranoid, egocentric, grandious and narcissistic structure with bad social relations, no feelings of anxiety, depression and guilt, has bad working, marital life, excessive alcohol and substance use, has suicidal behavior followed by excessive alcohol intake or acting-outs and has lack of insight.