Design of gamma irradiation facility and radiation dose calculations with Monte Carlo simulations
Monte Carlo simülasyonu ile gama ışınlama tesisi tasarımı ve doz hesaplamaları
- Tez No: 712822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gama ışınlaması uzun yıllardır çeşitli endüstriyel ve tıbbi uygulamalar için kullanılmaktadır. Bu tür faaliyetleri gerçekleştirmek için gama ışınlama tesisleri kullanılmaktadır. Bu tesislerin tasarımı, toplum ve çevrenin maruz kalabileceği dozlar ile şu anda uygulanan müsade edilebilir dozların uyumunu sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Monte Carlo tekniği karmaşık yapıların radyasyon transportu açısından karakterizasyonu için kullanılan güçlü bir araçtır. Bu nedenle Monte Carlo tekniği hem doz ölçümlerinin doğrulanmasında hem de bu gibi ışınlama tesislerin tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Monte Carlo simülasyonları yapan MCNP kodu (Monte Carlo N-parçacık) ile model olarak seçilen ışınlama tesisinin doz hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Güvenilir ve hassas sonuçlara ulaşmak için değişik varyans indirgeme teknikleri kullanılmıştır. Tesisin belli noktalarındaki radyasyon dozu ve bireyler tarfından alınan dozlar hesaplanmış ve müsade edilebilir doz değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre, bu çalışmada çalışanlar ve toplum için hesaplanan radyasyon doz değerleri müsade edilen doz değerlerinin çok altındadır.
Özet (Çeviri)
Gamma irradiation has been used for many years in various industrial and medical applications. Gamma irradiation facilities are constructed for these applications. Design of such facilities must be done such a way that radiation protection measures to be in accord with the current permissible dose limits for public and environmental exposure. Monte Carlo technique is a powerful tool for the characterization of complex structures from radiation transport point of view. Therefore, it is commonly used for the validation of dose measurements as well as directly for the design of such facilities. In this study, dose calculations for the proposed gamma irradiation facility is realized by Monte Carlo calculations through MCNP code (Monte Carlo N-particle code). In order to reach reliable and accurate results, different variance reduction techniques are applied to the sample problem. Radiation dose rates and radiation dose received by individuals are calculated and compared with permissible dose limits. Results show that calculated radiation dose levels for workers and public are well below the permissible levels.