Trakeal aspirat kültürlerinde acinetobacter baumannii üremelerinin enfeksiyon ve kolonizasyon açısından retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of acinetobacter baumannii in tracheal aspirate infection and colonization
- Tez No: 712850
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Acinetobacter baumannii (A. baumannii), yoğun bakım ünitelerinde ventilatör ilişkili pnömoniye (VİP) neden olabilen, sıklıkla çoklu ilaca dirençli, hastane kaynaklı patojenlerin önde gelenlerindendir. Bu çalışmada hastanemiz üçüncü basamak yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) A. baumannii enfeksiyonu ve kolonizasyonu için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 01.01.2019 - 31.12.2020 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon, İç hastalıkları, Göğüs hastalıkları YBÜ'lerinde yatan ve trakeal aspirat kültüründe A. baumannii üremesi olan 240 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Kırk hasta çeşitli sebeplerle çalışma dışı bırakıldı. Toplam 200 hastanın verileri değerlendirildi. Hastalar VİP ve kolonizasyon kabul edilenler olmak üzere gruplandırıldı. Ventilatör ilişkili pnömoni tanısı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ''The Centers for Disease Control and Prevention'' tanı kriterleri kullanılarak tanımlandı. Bulgular: Trakeal aspirat kültüründe A.baumannii üremesi olan 200 hasta analiz edildi. Hastaların 131'i VİP, 69'u kolonize kabul edildi ve iki farklı grup oluşturuldu. Hastalar yaş, cinsiyet, yatış tanısı, ek hastalık varlığı, yatış günü açısından karşılatırıldı. Erkek cinsiyet VİP grubunda istatistiksel olarak daha fazla saptandı. Yaş, yatış tanısı, yatış gün sayısı, ek hastalık açısından farklılık saptanmadı. VİP ve kolonizasyon grupları risk faktörlerinin varlığı; nötropeni, immunsüpresyon, reentübasyon, önceki hastane yatış öyküsü, önceki yatışta Acinetobacter kolonizasyon varlığı, cerrahi operasyon öyküsü, beslenme şekli, YBÜ'nde geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı, invaziv işlemlar açısından karşılaştırıldı, farklılık saptanmadı. Hastaların YBÜ'ne yatışta ve üreme olduğu dönemde bakılan laboratuvar parametreleri ve hesaplanan hastalık ciddiyet skorları açısından gruplar arasında fark izlenmedi. Ventilatör ilişkili pnömoni ve kolonizasyon grubunda izlenen tüm A. baumannii izolatları çoklu ilaç dirençli (ÇİD) idi. Duyarlılık açısından VİP ve kolonizasyon grupları arasında fark yok idi. Sonuç: Solunum yollarında Acinetobacter üremesi olan hastalarda VİP gelişimi açısından belirli parametreler incelendi. Acinetobacter baumannii ilişkili VİP gelişmesinde erkek cinsiyet risk faktörü olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Nadide Demir Mercan, Retrospective analysis of Acinetobacter baumannii in tracheal aspirate infection and colonization, Kahramanmaraş Sutcu Imam University Faculty of Medicine, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Medical Specialty Thesis, Kahramanmaras, 2022. Objective: Acinetobacter baumannii (A. baumannii) is one of the leading hospitalacquired pathogens, often multi-drug resistant, that can cause ventilator-associated pneumonia (VAP) in intensive care units. In this study, it was aimed to determine the risk factors for A. baumannii infection and colonization in the tertiary intensive care units (ICU) of our hospital. Materials and Methods: The files of 240 patients who were hospitalized in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital Anesthesia and Reanimation, Internal Medicine, Chest Diseases ICUs and had A. baumannii in the tracheal aspirate culture were retrospectively analyzed between 01.01.2019 and 31.12.2020. Forty patients were excluded from the study for various reasons. The data of a total of 200 patients were evaluated. The patients were grouped as those with VAP and those with colonization. The diagnosis of VAP was defined using the diagnostic criteria of the Centers for Disease Control and Prevention. Results: Two hundred patients due to overgrowth of A.baumannii were analyzed. One hundred thirty one of the patients were accepted as VAP and 69 of them were colonized and two different groups were formed. Patients were compared in terms of age, gender, hospitalization diagnosis, presence of additional disease, and hospitalization day. Male gender was observed significantly more frequently in the VAP group. There was no difference in terms of gender, hospitalization diagnosis, number of hospitalization days, and additional disease. Presence of risk factors for VAP and colonization groups; Neutropenia, immunosuppression, reintubation, previous hospitalization history, presence of Acinetobacter colonization in previous hospitalization, history of surgical operation, diet, use of broad-spectrum antibiotics in the ICU, invasive procedures were compared, no difference was found. There was no difference between the groups in terms of laboratory parameters and calculated disease severity scores during hospitalization and reproduction period of the patients. All A. baumannii isolates in the VAP and colonization groups were multidrug resistant. There was no difference in sensitivity between VAP and colonization groups. Conclusions: Certain parameters were examined in terms of VAP development in patients with Acinetobacter agent growth in the respiratory tract. Male gender was determined as a risk factor in patients who developed VAP due to A. baumannii.