Tokat ilinde yaygın olarak bulunan çekirge türü Poecilimon glandifer (Karabag) (Orthoptera: Tettiigonidae) mücadelesinde bazı entomopatojen fungusların kullanım potansiyeli üzerine araştırmalar
Study on thepotential of some entomopathogenic fungi in the management of the common grasshopper species Poecilimon glandifer (Karabag) (Orthoptera:Tettiigonidae) in Tokat province
  1. Tez No: 712849
  2. Yazar: MEHMET KERİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Ziraat, Biology, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 2018-2021 yılları arasında Tokat İlinde Merkez ve Erbaa ilçelerinden toplanan yeşil çekirge (Orthoptera: Tettigonidae) Poecilimon glandifer (Karabag) türüne yerel entomopatojen fungus izolatlarının etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın materyallerini çayır ve mera alanlarından toplanan çekirge ve on altı Beauveri bassiana (Balsamo) Vuillemin (GOPT-123, GOPT-158, GOPT-228, GOPT-247, GOPT-258, GOPT-259, GOPT-283, GOPT-321, GOPT-331, GOPT-375, GOPT-PB-2, GOPT-DYYLD, F-12, F-53, F-56, GOPT-64), iki Metarhizium anisopliae (Metshcn) Sorokin S.L (Hypocreales: Clavicipitaceae) (GOPT-5-2, GOPT-228-1) entomopatojen fungus izolatları oluşturmaktadır. Yeşil çekirgenin ergin ve 3. nimf dönemine karşı böceğe püskürtme, besine püskürtme ve böceğe enjeksiyon uygulaması şeklinde 3 farklı yöntem kullanılmıştır. Labaratuvar da tek doz tarama denemelerinde 1x108 konidiospor ml-1 dozunda uygulanmış olup diğer izolatlara göre suni ortamda oluşturduğu spor yoğunluğunun verimliliği ve insektisidal etkisi göz önüne alınarak GOPT-228 ve GOPT-PB-2 izolatlarıyla 1x103, 1x105, 1x107, 1x108, 1x109 konidiospor ml-1 dozlarında doz-ölüm denemeleri yürütülmüştür. Denemeler 5 tekerrürlü ve 2 tekrarlı olarak kurulmuştur. Yapılan analiz sonuçlarına göre üçüncü dönem nimf çekirgelerde LC90 değeri 1.6x107 spor/ml konsantrasyonuyla ve LT90 değeri 14.3 gün ile GOPT-PB-2 numaralı B. bassiana izolatı besine püskürtme uygulamasında en yüksek etkiyi göstermiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda entomopatojen fungusların çekirge ile biyolojik mücadelede kullanılma potansiyelinin olduğu görülmüş olup bu izolatın zararlının mücadelesinde daha detaylı değerlendirilmesi için özellikle sera ve tarla şartlarında ileriye dönük çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effectiveness of local entomopathogenic fungus isolates for the green grasshopper (Orthoptera: Tettigonidae) Poecilimon glandifer (Karabag) species collected from Merkez and Erbaa districts in Tokat Province between 2018-2021. The insects were collected from Grassland and Pasture Fields The sixteen Beauveri bassiana (Balsamo) Vuillemin (GOPT-123, GOPT-158, GOPT-228, GOPT-247, GOPT-258, GOPT-259, GOPT-283, GOPT-321, GOPT-331, GOPT-375, GOPT-PB-2, GOPT-DYYLD, F-12, F-53, F-56, GOPT-64), and two Metarhizium anisopliae (Metshcn) Sorokin SL (Hypocreales: Clavicipitaceae) (GOPT-5-2, GOPT-228-1) isolates were tested in the study. Three different inoculation methods were used against the adult and 3rd nymph stages of the green grasshopper; spraying on insect, spraying on food and injection on insect. It was applied in a dose of 1x108 conidiospore ml-1 in single-dose screening trials in the laboratory. Based on the results of single-dose screening tests and spore density two isolates GOPT-228 and GOPT-PB-2 were chosen for dose-mortality trials. Dose-mortality trials were conducted using 1x103, 1x105, 1x107, 1x108, 1x109 conidia/ml consenrations. Experiments were set up with 5 replications and repeated once. According to the results of the analysis, B. bassiana isolate GOPT-PB-2 showed the highest effect in food spray application with LC90 value of 1.6x107 spore/ml concentration and LT90 value of 14.3 days in third instar stage. As a result of the studies, it has been seen that entomopathogenic fungi have the potential to be used in biological control against grasshoppers, and further studies are required to investigate the efficasy especially in greenhouse and field conditions, in order to evaluate this isolate in the control of the pest in more detail.