Devre uygulamalarında memristif eleman ve sistemlerin kullanımı
Using of memristive elements and systems in circuit applications
- Tez No: 712936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR MENEKAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÖZENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Memristör 1971 yılında Prof. Dr: Leon CHUA tarafından kuramsal olarak ortaya atılan ve dördüncü temel devre elemanı olarak kabul edilen pasif devre elemanıdır. Daha sonra HP çalışanları tarafından memristörün fiziksel prototipi üretilmiştir. Memristör elemanın sahip olduğu özellikler nedeni ile farklı devre uygulamalarında kullanımına yönelik bir potansiyeli olduğu düşünülmektedir. Fiziksel memristörün üretiminde mali ve teknik zorluklar ile karşılaşıldığından araştırmacılar memristör özellikleri sergileyen taklitçi devrelerin tasarımına yönelmişlerdir. Bu amaçla farklı tipte ve özellikte aktif ve devre elemanları kullanılarak memristör taklitçi devreler literatürde yerini alamaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında memristörün doğrusal iyon sürükleme modeli temel alınarak oluşturulan OTA tabanlı taklitçi bir devre sunulmuş ve LtSPICE ortamında benzetimi yapılarak sonuçları verilmiştir. Ayrıca önerilen taklitçi devrenin, gerçek devrelerde kullanılabilirliğini göstermek amacı ile bu devre filtre devrelerine uygulanmış ve sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Memristor known as fourth passive element, postulated theoretically by Prof. Dr. Leon CHUA in 1971. After , the physical prototype of the memristor was produced by employees of HP laboratory. It is thought that the Memristor element has a potential for use in different circuit applications thanks to its properties. Since financial and technical difficulties were encountered in the production of physical memristör, researchers focused on the design of emulator circuits exhibiting memristor properties. For this purpose, using active and passive circuit elements of different types and features, memristor emulator circuits have begun to take their place in the literature. In this thesis, an OTA-based emulator circuit created based on the linear ion drift model of the memristor is presented and the results are given by simulating it in the LtSPICE environment. In addition, in order to show the usability of the proposed imitative circuit in real circuits, it have been implemented in filter circuits and the results have presented.