3 boyutlu yazıcılar ile üretilen maksiller tam protez kaidelerinin doku yüzeyi adaptasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of tissue surface adaptation of maksillary denture bases manufactured using 3D printers
- Tez No: 712937
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tam protezlerin başarısında klinik ve laboratuvar aşamalarının yanında üretim tekniği de etkili olmaktadır. Tam protezlerin retansiyonu klinik başarı kriterlerinden biridir. Tam protezlerde yeterli retansiyon ve stabilite elde edilebilmesi için protezin kaidesi ve protezin oturduğu doku yüzeyi arasında iyi bir adaptasyon olması önemlidir. Çalışmanın amacı, kullanım alanı gün geçtikçe artan 3 boyutlu yazıcıların tam protezlerde doku yüzeyi adaptasyonunu yaygın konvansiyonel tam protez üretim teknikleri ile in-vitro koşullarda karşılaştırmaktır. Bu amaçla çalışmada n=10 olacak şekile, 4 farklı üretim tekniği; konvansiyonel basınçlı mufla, enjeksiyonlu basınçlı mufla, DLP ve LCD 3 boyutlu yazıcılar kullanılmıştır. Standart dişsiz maksiller model referans alınıp örnek sayısı kadar alçı model elde edildi. Alçı modeller referans alınıp maksiller tam protez kaideleri üretildi. Tüm alçı ve kaide modelleri ekstraoral tarayıcı ile tarandı ve elde edilen dijital veriler çakıştırıldı. Farklı yöntemler ile üretilen tam protez kaidelerinin, alçı modeller ile doku yüzeyi adaptasyonları pozitif ve negatif sapmalara göre istatistiksel olarak değerlendirildi. Tüm yüzeydeki sapma değerlerine göre DLP ve enjeksiyonlu basınçlı mufla; LCD ve konvansiyonel basınçlı muflaya göre daha düşük değerler gösterdi. Tüm gruplarda en düşük sapma değerleri damak kubbesi bölgesinde; en yüksek sapma değerleri kenar sınırları bölgesinde gözlendi.
Özet (Çeviri)
Production technique is as effective as the clinical and the laboratory stages for the success of complete dentures. Retention of complete dentures is one of the clinical success criteria. Good adaptation of the denture base to the denture bearing tissues is essential for the adequate retention and stability of the complete denture. The aim of the study is to compare the tissue surface adaptation of 3D printers, whose usage area is increasing day by day, complete dentures with common conventional complete denture production techniques in in-vitro conditions. For this purpose, 4 different production techniques, with n=10 in the study; pack and press technique, injection molding, DLP and LCD 3D printers were used. The standard edentulous maxillary model was taken as reference and a plaster model was obtained as much as the number of samples. Maxillary complete denture bases were produced by reference to plaster models. All plaster and denture base models were scanned with an extraoral scanner and the obtained digital data were superposed. The adaptations of the plaster models and the tissue surface of the complete denture bases produced by different methods were statistically evaluated according to the positive and negative deviations. DLP and injection molding according to the deviation values on the entire surface; it showed lower values than LCD and pack and press technique. The lowest deviation values in all groups were in the palate region; the highest deviation values were observed in the border seal region.