Synthesis of dodecaborate dianions and their use in stabilizing aryl diazo compounds
Dodekaborat dianyonların sentezi ve aril diazo bileşiklerinin stabilize edilmesi için kullanımı
  1. Tez No: 713014
  2. Yazar: FATMA NUR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ, PROF. DR. CEYHAN KAYRAN İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Boran kafeslerinin zayıf bir şekilde koordine olduğu bilinmektedir. Bu boran kafeslerinin sentezinin zor olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, sodyum borhidrürden başlanarak dodekahidro-kloso-dodekaborat sentezlendi. Ayrıca dodekakloro-kloso-dodekaborat ve dodekabromo-kloso-dodekaborat olarak modifiye edildi. Bu dianyonların zayıf koordinasyon özellikleri kullanılarak diazonyum tuzları yakalandı. Bu diazonyum tuzlarının karakterizasyonu yapıldı. Ayrıca bu diazonyum tuzlarının en az dört hafta boyunca stabil olduğu bulundu. Elektron çeken gruplar, kuru halde şiddetli bir şekilde patlayan diazonyum tuzlarını kararsızlaştırdı.
Özet (Çeviri)
Borane cages have been known to be weakly coordinating. Synthesis of these borane cages are known to be difficult. In this study, dodecahydro-closo-dodecaborate was synthesized starting from sodium borohydride. It was further modified to dodecachloro-closo-dodecaborate and dodecabromo-closo-dodecaborate. Using the weakly coordinating properties of these dianions, diazonium salts were captured. Characterization of these diazonium salts were done. It was further found that these diazonium salts are stable at least for four weeks. Electron withdrawing groups destabilized diazonium salts that the dry form explodes violently.