XIX. yüzyıl ortalarında Uzunköprü (Cisr-i Ergene) kırsalında sosyal ve ekonomik yapı
Social and economic structure of Cisr-i Ergene (Uzunköprü) district in the mid-19th century
  1. Tez No: 713016
  2. Yazar: TUĞBA HAŞILAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
19. yüzyıl ortalarında gelir kaynaklarını tespit etmek ve elde ettikleri gelirler üzerinden halktan adaletsiz bir şekilde alınan vergi yükünü hafifletmek amacıyla temettuât sayımları yapılmıştır. Bu sayımlar, Tanzimat'ın uygulandığı bölgelerde yapılmış olup içerdiği bilgiler sayesinde o bölgelerde bulunan şehir, kaza ve köylerin sosyal ve ekonomik yapısının ortaya konulmasına katkı sağlamıştır. Bu çalışma 19. yüzyıl ortalarında Tanzimat'ın uygulandığı bölgelerden biri olan Uzunköprü (Cisr-i Ergene) Kazası'nın köylerindeki sosyal ve ekonomik hayatı ortaya koymayı amaçlamıştır. Uzunköprü Kazası, 1844 yılı Temettuat Defteri kayıtları, salname verileri, kaynak ve tetkik eserler ışığında ele alınmış, Tanzimat dönemi şehrin demografik, idari, sosyal ve ekonomik hayatı tablo ve grafikler halinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the middle of the 19th century, Temettuât counts were made in order to determine the sources of income and to alleviate the tax burden that was unjustly taken from the people on the income they obtained. These censuses were made in the regions where the Tanzimat was followed, and thansk to the iformation they contained, they contributed to the social and economic structure of the cities, towns and villages in those regions. This study aimed to reveal the social ve economic life in the villages of Uzunköprü (Cisr-i Ergene) District, one of the regions where the Tanzimat Reforms were implemented in the mid-19th century. The records of the Temettuât Register of the Uzunköprü District of 1844 were handled in the light of yearbook data, sources and research works, and the demographic, administrative, social and economic life of the city during the Tanzimat period was examined in tables and graphics.