Revenue management applications in cargo transportation using stochasting modelling
Rassal modelleme ile kargo ve yük taşımacılığında gelir yönetimi uygulamaları
- Tez No: 713062
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kargo taşımacılığı sektöründe özellikle hava yolu ile kargo taşımacılığında önemli gelişme potansiyeli olan alanlarından biri olarak gelir yönetimi gösterilebilir. Hava yolu taşımacılığında kısa vadede kapasitelerin sabit olması ve karları maksimize etmek için bu kapasitelerin en iyi şekilde kullanılma gerekliliği bu potansiyeli besleyen en önemli unsurlardandır. Dinamik programlama yöntemlerini içeren gelir yönetimi kavramları, hava kargo taşımacılığı sektöründe ve ilgili bilimsel araştırmalarda çeşitli uygulama alanları bulmuş olsa da, bu çalışmalarda genelde karar vericilerin müşteri talepleri ile ilgili karar verirken sadece yükün ağırlığını ve hacmini hesaba katıkları modeller uygulanmıştır. Fakat, kargo ağırlığı ve hacmi dışında, optimal kararın verilmesinde etkili olabilecek faktörlerden birinin de uçakta kargo taşımaya yarayan birim yük cihazlarının kullanım yönteminin olduğu söylenebilir. Bu tezde, kapasite kontrolü ve dinamik fiyatlandırma olmak üzere iki temel gelir yönetimi uygulamasındaki karar verme süreçlerine birim yük cihazlarının etkisi çalışılmıştır. Problemler dinamik programlama metotlarıyla modellenmiştir. Yapılan analizde çalışılan problemlerin içerdiği boyutsal karmaşıklık nedeniyle yaklaşık dinamik programlama teknikler kullanılmıştır. Bu çalışmanın bir parçası olarak, dinamik programlamaya dayalı sezgisel yöntemler önerilmiş ve endüstrideki problemlere çözüm bulmak için kullanılabilecek diğer sezgisel yöntemler ile karşılaştırılmıştırlar. Önerilen sezgisel yöntemlerin, yaklaşık dinamik programlamaya dayanan diğer yöntemler veya çeşitli karar verme kriterlerini temel alan diğer sezgisel metotlarla karşılaştırıldığında iyi performans gösterdikleri değerlendirilmiştir. Bu sezgisel metotların kargo taşımacılığı için gelir yönetiminde hesaplamalarındaki basitlik ve çözüm zamanlarındaki kısalık nedeniyle potansiyel uygulama alanları bulmaları beklenebilir.
Özet (Çeviri)
Revenue management is one of the high potential development areas for cargo transportation industry, especially for the air cargo shipment where in the short run the capacity is fixed and it must be utilized in an efficient way in order to maximize the profits. Even though the revenue management concepts involving dynamic programming methods have found various application areas in the air cargo industry and related scientific researches, generally cargo weight and volume constitute the only two factors taken into account while making decisions on the booking requests. However, apart from cargo weight and volume it can be stated that one of the factors that can be considered effective on the optimality of decisions is utilization of unit load devices that are used to carry the cargo on aircrafts. In this thesis, the effect of unit load devices on decision making process has been studied on two basic methods of revenue management applications which are capacity control and dynamic pricing. The problems are modelled using dynamic programming techniques. Due to the dimensional complexity involved in these models, in the analysis approximate dynamic programming methods are deployed. As a part of this study heuristics based on dynamic programming are proposed and compared to other heuristics that can be used to get solutions for problems in the industry. The proposed heuristics have been evaluated to perform well when compared to methods such as the ones based on approximate dynamic programming and heuristics based on various decision rules. These heuristics are expected to have potential application areas in revenue management for cargo transportation due to their simplicity in calculations and solution times.