The consistency of self-relevance reporting in trauma-related and neutral identity states in dissociative identity disorder
Disosyatif kimlik bozukluğunda travmayla ilişkili kimlik ve nötr kimlikte kendine ait bilgileri bildirmede tutarlılık
  1. Tez No: 713108
  2. Yazar: AYŞE AKAN
  3. Danışmanlar: DR. SİMONE REİNDERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King's College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arkaplan: Disosiyatif Kimlik Bozukluğu (DKB) için, amnezi ayrışmanın en belirgin özelliği olarak kabul edilir. Kimlikler-arası bellek transferini araştırmak için bir dizi araştırma yapılmasına rağmen, kimlikler-içi çalışmalar sınırlı sayıdadır. Ayrıca, yürütülen araştırmaların hiçbiri kendiliğe ait bilgiyi merkeze almamıştır. Devam eden hafıza araştırmalarına katkıda bulunmak ve psikoterapötik tedavi teknikleri geliştirmek için DKB'deki kendiliğe aitlik anlayışını araştırmak önemlidir. Bu çalışmanın amacı, kendiliğe ve travmaya ilişkili olarak seçilen sözcükleri tanıma konusunda DKB'li bireylerin performansının tutarlılığını araştırmaktır. Yöntem: Çalışma, katılımcı grupların, kimlik durumlarının, kelime türlerinin ve oturumların etkileşimini ortaya koymayı amaçlayarak dört faktörlü olarak tasarlanmıştır. Katılımcılar 18-65 yaş aralığında bulunan kadınlardır. DKB'li bireylere ek olarak, biri DKB'yi simüle eden iki kontrol grubu da deneye dahil edilmiştir. Veriler, fMRI taraması esnasında ve fMRI taramasından sonra bir bilgisayar programı kullanılarak toplanmıştır. Bulgu: Sonuçlar, kendileriyle ilgili ve kendileri ile ilgili olmayan bilgileri rapor ederken, DKB'li bireylerin kontrol gruplarına benzediğini göstermiştir. Buna ek olarak, diğer kimlik yapısının travmasını“kendime ait değil”diye rapor ederken, anlamlı ölçüde daha tutarlıdırlar. Bununla birlikte, kendiliğe ait bilgilerin bildirilmesindeki tutarlılıkları, özellikle travmatik bir olay ile karşılaşma sonrasında dalgalanma göstermiştir. Sonuç: DKB'li bireyler, kendileri ile ilgili bilgileri rapor etmekte tutarlı olmakla birlikte, hafızaları travmatik bir olaydan sonra dalgalanma gösterebilir. Bu çalışma, kendiliğe ait bilgileri merkeze alacak DKB araştırmaları için iyi bir ilk adım olabilir. Ayrıca bu çalışma, DKB hastaları ile çalışan klinisyenler, özellikle de DKB travmasını maruz kalma tekniklerini kullanarak tedavi eden terapistler için yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: For Dissociative Identity Disorder (DID), amnesia is regarded as a trademark of dissociation. Even though a number of studies were conducted to investigate between-identity memory transfer research, there is very limited amount of studies on within identity memory. In addition, none of the conducted research centred self-relevant information. It is important to explore self-relevance in DID to contribute to ongoing memory research and develop psychotherapeutic treatment techniques. The aim of the present study is to explore the consistency of the performance of individuals with DID on recognizing words that selected according to self-relevance and trauma-relatedness. Methods: The study was designed four-factored, aiming to reveal the interaction of participant groups, identity states, word types, and sessions. Participants were aged between 18-65, all women. In addition to individuals with DID, two control groups, one of which simulating DID, were recruited. The data were collected using a computer programme during fMRI scanning and after fMRI scanning. Results: The results indicated that, individuals with DID are similar to controls while reporting self-relevant and non-self-relevant information. In addition, they are significantly more consistent while reporting other identity state's trauma as“non-self-relevant”. However, their consistency in reporting self-relevant information can fluctuate, especially aftermath of encountering with a traumatic event. Conclusions: Individuals with DID are consistent in reporting self-relevant information, however their memory can fluctuate after a traumatic event. This study could be a good step for future DID research that centres self-relevant information. In addition, it would be quite useful for clinicians working with DID patients, especially for the therapists who are using exposure techniques to overcome the trauma in DID.